Předvolební kampaň vrcholí a voliči se právem děsí, že na ně upoutávky politických stran vykouknou i z konzervy s tuňákem. Všichni pochopitelně slibují, co všechno se za jejich vlády zlepší a jakým způsobem vyřeší současné problémy.

Některé strany dělají kampaň zábavně a vynalézavě, jiné se drží starých zaběhnutých vzorců předvolební agitace. Podívejme se ale na některá kandidující uskupení tak trochu nevážně…

ČSSD

Pro schizofreniky je ČSSD jasnou volbou. Tak schválně – kdo je vlastně předsedou strany? Bohuslav Sobotka nebo Michal Hašek? Jednomu tak říkají, druhý se tak chová…

Vše nasvědčuje tomu, že sociální demokraté ve volbách zvítězí, a tak bude možná veselo. Čeká nás snad souboj oranžových rivalů na život a na smrt? Pokud ano, doporučoval bych stranickému sekretariátu dlouho dopředu zamluvit  pražskou O2 Arenu, o lístky na zápas bude mezi voliči jistě velký zájem.

ODS

Kdybych byl bohatý podnikatel, volím ODS. Jenže bohatých podnikatelů ubývá – může za to nejen ekonomická krize, ale občas i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Jenže ODS má trumf v rukávě – příběh Petra Nečase a Jany Nagyové by se dal prodat do Hollywoodu jako mix špionážního thrilleru a červené knihovny. Zdeněk Troška je teď bohužel zaneprázdněn výrobou dalších Kameňáků a Babovřesek, jako ideální režisér nového snímku se tak jeví Tomáš Magnusek.

KSČM

Kdo má pořád v rádiích poslouchat Rihannu či Britney Spears. Takový partyzán, který se plíží skal a stepí divočinou, by byl mnohem lepší. A po ránu hezky Internacionálu…

A to není všechno. Pokud by stalinistické křídlo nahradilo ve vedení KSČM pragmatického Vojtěcha Filipa, mohli bychom se dočkat i nového státního svátku. Pište si do kalendářů datum 23. listopadu – den, kdy se narodil první dělnický prezident Kléma Gottwald.

TOP 09

Ve filmu South Park: Peklo na zemi má americká armáda v předních bojových liniích zvláštní taktiku nazvanou Kryjte se za … (následuje politicky a lidskoprávně nekorektní označení pro Afroameričany). Miroslav Kalousek asi tento film sledoval za bezesných nocí, když vymetal pavouky ze státní kasy, a zvolil do voleb osvědčenou taktiku Kryjte se za knížete.

Šance na úspěch je velká – Karel je cool, a kdyby byl nesmrtelný, mají současní „topkaři" do důchodu svá místa ve sněmovně jistá.

ANO 2011

Jako podnikatel si Andrej Babiš už splnil všechny své sny, a tak asi neměl co na práci a objevil v sobě mesiášský komplex.

Na mysli člověku vytane milionář Bohouš alias Bolek Polívka z komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntág a jeho závěrečná replika: „Tak a teď si vás koupím všecky." Jen ta slušivá rádiovka Babišovi chybí.

SPOZ

Vatikán si s kanonizací Jana Pavla II. pospíšil a bývalý papež se stane svatým už osm let po své smrti. V případě vítězství Strany práv občanů by ovšem Česká republika tento mikrostáteček bez problémů porazila. Návrh na svatořečení současného českého prezidenta Miloše Zemana by na sebe jistě nenechal dlouho čekat. Vždyť už teď se zemanovci označují za apoštoly myšlenek svého guru.

Takže nezapomeňte: pokud SPOZ uspěje, tak rychle utíkejte do knihkupectví pro oficiální druhý díl Bible. Prodávat se bude pod názvem Jak jsem se mýlil v politice.

KDU-ČSL

Dali byste žíznivému na poušti vodu? Podobným způsobem se musíte stavět k lidovcům. Tahle strana byla zvyklá mít po každých volbách alespoň několik vládních křesel. A teď už čtyři roky nic. To musí být pořádný absťák.

To by jeden skoro upsal duši ďáblu, aby se do Poslanecké sněmovny vrátil. Ale pozor, lidovci mají v názvu strany slovo „křesťanská" a křesťané by se, jak známo, s pánem s rohy a kopytem kamarádit neměli. Budou to tedy muset nechat na voličích…

Úsvit

Císař Tomio Okamura. Jak by se vám to líbilo? Pokud vás nenaláká tento titul, tak fakt, že znělku hnutí Úsvit nazpívali Eva a Vašek, už musí přesvědčit každého.

Pochybovačům pak prozradím tajemství, že volební program Úsvitu vznikl podle známé písně Heleny Vondráčkové To tehdy padal déšť, kde se zpívá: „Cestu znám a vím kam jít, nestarej se, bude líp. Cestu znám a vím kam jít, pojď se mnou…"

Strana zelených

Devět z deseti domácích mazlíčků by svým pánům jistě doporučilo volit Stranu zelených. Jenže co se dá dělat, zvířátka (alespoň ta čtyřnohá) volební právo zatím nemají.

A tak se zelení musí spoléhat na voliče. Jisté šance by tu byly. Co takhle rozlévat na mítincích nápoj, který má strana v názvu. To by nějaké hlasy přinést mohlo…

Hlavu vzhůru

Horlivá komunistka s třešničkami v uších, krajně pravicová kandidátka útočící na všechny „nepřizpůsobivé" či ženská reinkarnace Václava Klause. To všechno jsou podoby Jany Bobošíkové.

Věřte tomu, že pokud si doma uspořádáte volbu o to, kdo se stane hlavou rodiny, Bobošíkové se nějakým záhadným způsobem povede kandidovat taky. Bez ní by prostě politika byla šedivá a nudná.

Česká pirátská strana

Letos jim to asi ještě nevyjde, ale piráti mají budoucnost. Vždyť kolik existuje mladých lidí, kteří si nikdy nestáhli z internetu žádnou hudbu či film.

Pracovníci Ochranného svazu autorského by si pomalu měli začít hledat zemi, do které emigrují, protože po vítězství pirátů by se v Česku mohli cítit jako čarodějnice na Šumpersku v době řádění inkvizitora Bobliga z Edelstadtu.