Lidé měli možnost prohlédnout si dílny a ateliéry, cítit vůni barev, dřeva, hlíny či kovu, hovořit s autory o jejich tvorbě a při té příležitosti se rodily i nové kontakty. Zájemci mohli navštívit také zahrady, dvorky, hospodářské usedlosti a jiné soukromé prostory umělců. Mohli se potěšit pohledem, popovídat si s autorem, nebo si koupit něco pro radost.

V Příchvoji předvedl svoji tvorbu všeuměl Petr Heber, v Bukvici malíř Jiří Qido Valter, v Hořicích se otevřela Keramická dílna Ulita pod vedením výtvarnice Martiny Jiroutové a v Nové Pace nechala do svojí umělecké kuchyně nahlédnout výtvarnice Kateřina Krausová. Využila tak možnosti představit svoje obrazy nejen přátelům, známým a náhodným kolemjdoucím, ale také novým sousedům.

„Byl to nádherně prožitý den, vařili jsme kávu, povídali si, jen škoda, že pršelo a obrazy jsme museli schovat do haly," říká k setkání Kateřina Krausová, která mnohdy veřejnost šokuje svými originálními nápady. Bylo tomu tak i v sobotu, kdy nechala svými obrazy „rozkvést" zahradu kolem domu.

„Nakonec jsem ovšem zjistila, že to nebyl ten nejlepší nápad. Obrazy v krajině totiž nevyniknou, patří do interiéru. Jakmile bylo kolem nich hodně světla a zeleně, byly jakoby zamlžené, zklamaly mě. Vyhlížejí úplně jinak než v ateliéru, a já sama bych si je nepoznala. Pak jsem vnímala, že venku se ničí, musela jsem je chránit před sluncem, škodí jim i transport, ale zase to má přidanou hodnotu, že lidé přijdou až k vám domů," zamýšlí se nad prezentací v exteriéru kreativní autorka. 

„Vedle spousty zajímavých lidí přišla i žena, která z Prahy utekla na venkov a bydlí v lese, v domě ze slámy, bez elektřiny a vody. Z Podlevína zase přijela paní na koloběžce," těšila se ze zájmu veřejnosti malířka.
Návštěvníci si mohli prohlédnout tři sady obrazů; cyklus nazvaný Kolotoč, malovaný na šátcích, barokní pop-artovou řadu světců, zachycených na igelitových ubrusech a pak malby z plenérů i autorčin pohled na Novou Paku (na snímku). Kateřina Krausová vyprávěla o tom, jak její díla vznikala, o technickém nápadu, samotné malbě.

Kateřina se nyní chystá rozšířit cyklus svatých o sochu Panny Marie z klášterního kostela. „Rok a půl jsem sháněla igelitový ubrus, který by se k madoně hodil. Asi před měsícem jsem ho našla, takže cyklus rozšířím o jedenáctý obraz. Nechtěla jsem už malovat na šátky, ale protože mám pětadvacet let zpracovaný horoskop, řekla jsem si, že ho zkusím namalovat. Zjistila jsem totiž, že malovaných horoskopů je na světě velmi málo," odhaluje další originální záměr, nad kterým prý stráví tak tři měsíce práce.

„A pak se uvidí. Ještě jsem si udělala třicet linorytů na karty, chci vytvořit sadu Černého Petra a na jednotlivých listech znázornit vše, co nosí štěstí. Budu si hrát."