Zastupitelé dvacet minut diskutovali o tom, jestli budou debatovat o náchodské nemocnici. Konkrétně chtěli někteří opoziční zastupitelé vědět informace o stavu příprav modernizace zdravotního zařízení.

„Dokument se všemi termíny, který byl připraven, jsme stáhnuli, aby se dopracoval. Řeknete nám, že je to výmluva, ale není tomu tak. Vítěz výběrového řízení nám nepodepsal smlouvu a s tím nemůžeme nic udělat," vysvětlil hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).

To se ale opozici nelíbilo. „Myslím si, že je věc závažná a posun stavby je v řádu několik let. Dopad bude také na rozpočet kraje, takže je potřeba diskutovat," uvedl Jiří Veselý (KDU-VPM).

Proti debatě hejtman nebyl: „Vůbec nechceme bránit diskuzi, naopak chceme zastupitelstvu nabídnout relevantní informace na zářijovém zastupitelstvu. V té době už budou jasné termíny a možné dopady, které může mít posunutí výstavby. Také proběhnou diskuze a jednání v náchodské nemocnici," dodal Franc.

S tím se ale opoziční zastupitelé nesmířili. „Jsem také pro zařazení bodu, protože tu je řada věcí, které nejsou jasné. Že budeme v září moudřejší, tak to je jasné, ale je to tak závažná investice, že bychom o ní měly mluvit na každém zastupitelstvu," vrátil úder Miloslav Plass (ODS).

Stále dokola

Někteří zastupitelé nemohli pochopit, proč se bod z programu stáhnul. „Přestože jsme opoziční zastupitelé, tak neseme spoluzodpovědnost za činy kraje. V bodu je napsáno, že je to souhrnná informace k 31. březnu a já se zatím informace dozvídám jen z kuloáru a médií. Máme právo být informován," tvrdil Vladimír Derner (KDU-VPM).

Na pravou míru chtěl diskuzi uvést Jan Sobotka (TOP+STAN). „Asi si nerozumíme. V materiálech nemáme nic ke schvalování, jde jen o informaci, tak o ni můžeme diskutovat," uvedl Sobotka.

„Přesně to říkám. My nic netajíme, vysvětlíme vám, jak to tedy je," zakončil debatu hejtman.

Po dvaceti minutách tak od zastupitele Zdeňka Ondráčka přišel návrh na zařazení bodu o informaci ohledně náchodské nemocnice. Ten hlasováním prošel a zastupitelé se tak mohli na konci vedení kraje ptát na své dotazy. Na závěr schůze si zastupitelé odhlasovali, že chtějí být informování o stavu rekonstrukce každé své zasedání.