Rychnovské Hradčany, tak se také někdy zdejšímu zámku říká. Dnes to tak nevypadá okolní zástavba a vzrostlá zeleň pohltila dominantu na návrší. Krásně zřetelně je ale vidět na obraze v zámecké expozici, že toto přirovnání je oprávněné. Návštěvníci, kteří nedají na místní „drby" se mohou přesvědčit v posledním zámeckém sále.

„Zámek v Rychnově si sebou nese pečeť, kterou bychom rádi rozlomili. Při dotazu na doporučení zda do zámku v Rychnově zajít se totiž v okolí říká: „tam nechoďte, tam je jen obrazárna". Pak ale od návštěvníků slyšíme ohlasy, jak jsou ze zámku nadšeni a překvapeni a sami říkají, že netušili, že rychnovský zámek je tak pěkný," říká kastelánka Zdeňka Dokoupilová.

Prohlídka jako pohádkový příběh

Letos se navíc mohou návštěvníci těšit na několik novinek. Zámecké interiéry mají od loňska jinou podobu a rozhodně se lidé nemusejí bát nudného výkladu. „Prohlídka je postavena jako vyprávěný příběh, který prochází staletími. Začínáme nejstaršími obrazy včetně vůbec nejstaršího renesančního mužského portrétu na území republiky. Pochází z roku 1506. Jeden z portrétů navíc namalovala žena, což je raritou. Tato malířka se přátelila také s Michelangelem a působila na španělském dvoře. Specializovala se na portréty, které však zvládala s naprostou dokonalostí. Na výzvědy k ní přišel i samotný Sir Anthony van Dyck," vypráví jen část zajímavé historie kastelánka.

Kdo má rád skutečné historické skvosty, jež nejsou jen tak k vidění, přijde si na zdejším panství na své. Kolowratský rod je majitelem jedné ze tří v České republice se nacházející takzvané Klaudyánovy mapy. Zajímavé na ní je, že je otočená po vodorovné i svislé ose. Takže sever je na jihu a východ na západě.

Rychnovský zámek se může pochlubit také nejdelší enfiládou na zámcích v Čechách. Enfiláda je osový průhled přes dveře sálů. Ta rychnovská má 65 metrů.

Nové a působivější místo v interiéru získal i ceremoniální meč Františka Karla I. „Je to ojedinělý exemplář a daroval jej císař Leopold I. rychnovskému pánovi. Meč je přirovnáván ke korunovačním klenotům pro Moravu. V letošním roce jsme také do interiérů instalovali část zbraní. Jsou to zbraně chladné i palné a pocházejí ze 17. 19. století," prozradila další z novinek Zdeňka Dokoupilová.

Oči dam a mladých slečen zase zajisté ulpí na kolekci překrásných vějířů. Ve sbírce jich má zámek hned několik ať již svatební, sváteční k velkým společenským toaletám či běžné pro denní použití. „Zajímavý je vějíř vyzdobený hlavičkovým papírem. Pro vysvětlení někdo si dal tu práci, že z příchozí korespondence vystříhal monogramy, koruny a podobně a nalepil je na listy vějíře," objasnila kastelánka.

Hned několik nej na jednom místě

K prohlídce však rozhodně nezvou jen zámecké interiéry, ale i kostel Nejsvětější Trojice, jehož průčelí navrhl Jan Blažej Santini Aichel. Také zvonice s třetím největším zvonem a největším soukromým zvonem u nás je mimořádný zážitek. Rychnovský zámek rozhodně není jen obrazárnou, ale místem, ve kterém se nachází hned několik českých NEJ. Přijeďte se podívat a přesvědčte se na vlastní oči.

Plánované akce

1. června

Noc kostelů

Komentovaná prohlídka kostela Nejsvětější trojice a zvonice

19. - 24. června

Zámecké dřevořezání

Akce pořádaná ve spolupráci se společností Kultura RK

28. července

Řemeslný jarmark na nádvoří

31. srpna

Oživlé obrazy v interiérech

15. září

Veteráni Wartburg na nádvoří

Prosinec

Adventní jarmark na zámku

Ceny vstupného

I. nebo II. okruh/oba
Dospělí - 80/130 Kč
Děti 6 až 15 - 40/60 Kč
Děti do 6 let zdrama
Důchodci a studenti - 60/100 Kč
Držitelé ZP, ZTP/P zdarma
Rodiny - 180/300 Kč
Skupiny nad 20 osob mají 10 procentní slevu

OTEVÍRACÍ DOBA
Květen:
Út–Ne  10 – 16hod.
Červen:
Út–Ne  10 – 17hod.
Červenec a srpen:
Út–Ne  9 – 17hod.
Září:
Út–Ne  10 – 17hod.
Říjen:
So a Ne  10 – 16hod.