Konec objížďky, zeď v Javoru už stojí
Teplice nad Metují - Uzavírka silnice v místní části Javor na několik měsíců zkomplikovala obyvatelům Teplicka dopravní spojení směrem na Náchod. Tento problém ale od včerejška patří minulosti.
Nově dokončená rekonstrukce opěrné zdi na břehu Metuje zlepší průjezdnost obcí, která leží na trase mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují. Plynulejší dopravu uvítají místní obyvatelé i projíždějící motoristé.
Práce začaly v půlce července a končily v minulých dnech. „Opěrná zeď se nacházela v havarijním stavu, což potvrdil i statický posudek projektanta. Základ zdi byl založen nově na pilotech, aby byla statistika zajištěna dokonale. Samotná zeď je řešena jako monolit, ale vzhledem k tomu, že jsme na území CHKO, tak byla obložena místním pískovcem," uvedl hlavní stavbyvedoucí Marek Buřval, a dodal, že pískovec pochází z Božanovského lomu.
Nová opěrná zeď v Javoru byla zrekonstruována v délce 60 metrů. Na římse je osazeno nové svodidlové zábradlí, a přilehlý úsek silnice třetí třídy dlouhý 141 metrů má nový asfaltový povrch.
Vozovka je zde široká pět metrů, ale kvůli špatnému stavu nábřežní zdi ji nebylo možné využívat v plné šíři. Při potkávání dvou rozměrnějších vozidel bylo nutné jejich zastavení a vyhýbání.
Stavba probíhala za plné uzavírky, kdy byl provoz veden po objízdných trasách. „Pokud to jen trochu šlo, tak jsme se snažili místní občany a autobusy pouštět, ale bylo samozřejmě období, kdy to s ohledem na probíhající práce nebylo možné," říká stavbyvedoucí Marek Buřval.
„Jsem rád, že jsme mohli odškrtnout další akci z bílé knihy oprav," potěšilo dokončené dílo teplického starostu Milana Brandejse.
Slavnostního otevření stavby se zúčastnil i Lubomír Franc. Pro dosluhujícího hejtmana to byla zřejmě jedna z posledních příležitostí přestřihnout pásku v roli prvního muže kraje. „Podobné stavby se vedle nejvýznamnějších projektů na rekonstrukce silnic mohou zdát banální. Pro lidi v menších obcích a zvláště pak v okrajových regionech ale mají velký význam," uvedl hejtman Lubomír Franc.
MYSLELI I NA PTÁKY, NECHALI HNÍZDÍCÍ MÍSTA
Zajímavostí je, že podle požadavků Správy CHKO Broumovsko byly v horní části stěny pod římsou ponechány otvory, které do budoucna mohou využít na hnízda ptáci. „Jedná se zejména o vodní ptáky jako je konipas horský nebo skorec vodní, kteří zde mohou zahnízdit. Té stavbě to nijak nevadí a ptáci to ocení," říká zoolog Správy CHKO Petr Kafka.
Celkové náklady dosáhly osmi milionů korun, přičemž většina prostředků šla ze Státního fondu dopravní infrastruktury.