Druhý skončil bývalý ředitel ZOO Děčín Lubomír Moudrý. K výběru se má ještě vyjádřit rada kraje. Po dnešním zasedání výběrové komise to ČTK řekl člen představenstva Josef Ješina (ČSSD). Dlouholetá ředitelka dvorské zoo Dana Holečková v říjnu v čele zoo skončila.

Roman Komeda ze sdružení Safari Archa 2007, které Holečkovou dlouhodobě kritizovalo, označil konkurz za šaškárnu. „Rabas byl favoritem Holečkové. Ti, co postoupili do druhého kola, dělali křoví. Silné kandidáty (Holečková) vyřadila v prvním kole. Řízení neproběhlo transparentně," řekl Komeda ČTK. Připomněl, že vítězství Rabase sdružení předpovídalo již před dnešním druhým kolem konkurzu. Rabas bude podle Komedy pokračovat v kursu nastaveném Holečkovou. „Je to to nejhorší, co se mohlo stát," řekl Komeda.

„Pořadí jsme neurčovali, ale Přemysl Rabas získal nejvíce bodů," řekl Ješina. K posouzení pro jmenování na místo ředitele komise radě kraje podle něj doporučila i Moudrého. „Tito dva byli nejlepší," řekl Ješina. Připomněl, že Rabas i Moudrý jiné zoo v minulosti řídili. Komise dnes ve finále vybírala z pěti uchazečů. Původně se přihlásilo 20 zájemců. Zoo již dříve uvedla, že jméno nového ředitele by mělo představenstvo zahrady oznámit 19. listopadu.

Bývalá ředitelka Holečková čelila kritice například za to, že dvorská zoo byla nedávno vyloučena ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA), které se nelíbilo porušení etického chování při převozech zvířat. Už v roce 2010 zoo ukončila členství v Asociaci evropských zahrad a akvárií (EAZA).

Na konci října z dvorské zoo odvezli chovnou samici vzácné pralesní žirafy okapi, důvodem transportu bylo právě ukončení členství dvorské zoo v EAZA a opuštění chovných programů. Holečková však kritiku odmítala a tvrdila, že ukončením členství v asociacích nebude dotčen další rozvoj zoo ani chov ohrožených zvířat.

Rabas (49) vystudoval Vysokou školu veterinární v Brně a v letech 1988 až 1990 pracoval jako vedoucí oddělení v Ústavu ochrany genofondu zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Od roku 1992 do dubna 2008 byl ředitelem Podkrušnohorského zooparku v Chomutově. Z funkce byl odvolán členy městské rady, jimž vadilo, že je údajně dostatečně neinformoval o zvýšení vstupného. Později město zveřejnilo výsledky kontroly, podle nichž byly v účetnictví zooparku odhaleny závažné chyby. Rabas to odmítl s tím, že šlo jen o formální pochybení.

V červnu 2006 byl Rabas zvolen poslancem za Stranu zelených a dva roky byl předsedou jejího poslaneckého klubu. Po předloňských volbách, v nichž zelení ztratili zastoupení v parlamentu, se Rabas ujal funkce prvního místopředsedy strany, kterou vykonává dosud.

Letos v říjnu se neúspěšně pokoušel o senátorské křeslo. Musel se ale spokojit se ziskem mandátu v zastupitelstvu Ústeckého kraje, do něhož se dostal coby lídr kandidátky hnutí PRO Kraj. Je i dlouholetým členem chomutovského městského zastupitelstva.

Podle svého životopisu na stránkách hnutí PRO kraj je Rabas od roku 2000 členem prezídia Euroasijské regionální asociace zoo, členem poradních komisí pro zoologické zahrady na českém i slovenském ministerstvu životního prostředí a doživotním členem Světové asociace zoologických zahrad.