Skoro to vypadalo, že dlážděná silnice povede do Malých Svatoňovic na věky. I obec pod Jestřebími horami se ale dostala na mapu letošních oprav a kostky konečně mizí.

Po jak dlouhé době, asi pamatuje málokdo. „Vzpomínal na to otec mé manželky. Prý to stavěli, když mu bylo pět. To je nějakých osmdesát let nazpátek. A jsme rádi, že se konečně něco děje. Stav už je dlouho nevyhovující. Navíc když v obci vznikla prodejna hutního materiálu, začaly sem ve zvýšené míře jezdit těžké nákladní automobily. S dlouhými návěsy stěží projížděly úzké serpentiny a kostky doslova rozoraly," říká jeden ze svatoňovických občanů, Miroslav Tlamka.

„Poslední řidiči projeli ve středu před šestou ranní. Od té doby je hlavní komunikace zcela uzavřená. A tak by to mělo zůstat do 1. listopadu," informoval starosta Vladimír Provazník.

V první fázi dělníci vyberou žulové kostky po celé délce silnice, tedy od křižovatky u Nesládků po křižovatku ve Velkých Svatoňovicích – na Valech. Následovat mají práce na propustku a komunikaci pod společností Polytex.

„Rekonstrukce není investiční akcí obce, proto není možné vyhovět požadavkům občanů na průjezd. Ten bude možný jen ve výjimečných případech a to na základě povolení," zdůraznil starosta.

Opravovaný úsek je dlouhý 1,4 kilometru. „Starý povrch bude nahrazený asfaltobetonovým krytem a rekonstrukce se dočká také odvodnění a jeden propustek. Na staveniště je umožněn vjezd pouze dopravní obsluze firmy vyrábějící netkané textilie, čemuž odpovídá i etapizace celé stavby. Náklady na ní se vyšplhají na téměř 25 milionů korun," potvrdil Michal Friček z úřadu Královéhradeckého kraje.

Kostky jsou strženy. Téměř po sto letech

Hlavní příjezdová komunikace do obce je zavřená. Staré žulové kostky mizí a do listopadu je nahradí asfalt.

Ale ne všude, malý úsek ve spodní části, mezi Velkými Svatoňovicemi a Batňovicemi zůstane. „Křižovatka bude asfaltová plus kousek směr Batňovice, nějaké kostky tam ale ještě zbudou," sdělil starosta Malých Svatoňovic Vladimír Provazník.

Kostky jsou strženy. Téměř po sto letechCelá stavba má termín dokončení do konce roku, s otevřením pro dopravu lze ale počítat již od počátku listopadu. „V některých dokumentech je jako předpokládaný termín dokončení uveden i datum 11. října, ale spíš bych počítal s listopadem. I pak budou pokračovat dokončovací práce, ale hlavní je, že odpadnou objízdné trasy," řekl Vladimír Provazník.

Vzhledem k poloze Svatoňovic na úpatí Jestřebích hor to v tomhle směru není zrovna jednoduché. „Silnici opravuje kraj a tak oficiální objížďka musí vést po krajských silnicích. Tedy přes Odolov směr Stárkov, dále přes Bystré, Rtyni a Batňovice, pro nákladní i osobní dopravu. Ale naši občané mají i jiné možnosti, například přes Strážkovice. Domluven je i průjezd soukromým areálem Ida, ale jen pro nákladní automobily, zásobování a autobusy, které mají povolení. Probíhají také úpravy takzvané Šrejberovy aleje, které snad budou dnes hotové a umožní našim občanům projet do Velkých Svatoňovic," připomněl možnosti starosta Provazník.

Aby dopravních komplikací nebylo málo, zavřená je i železniční trať Trutnov – Jaroměř, takže ani po kolejích se teď do Malých Svatoňovic dostat nedá. Nepřetržitá výluka na trati 032 potrvá do 10. srpna. Na vybraných úsecích dochází k rozsáhlým opravám, které se jen mezi Rtyní a Suchovršicemi týkají osmi přejezdů. Úpravami prochází i železniční svršek a spodek, zabezpečovací zařízení, mosty, odstraňována je přerostlá zeleň.