Zavolat rychlou zdravotní pomoc, nebo dítko naložit do auta a odvézt na nejbližší dětskou pohotovost?

Dohoda s krajem

Většina rodičů v takovém případě volí druhou variantu. A ti, kterým se dítě rozstůně v okolí Dvora Králové nad Labem, teď mohou děkovat zdejší radnici a nemocnici, že umožňují chod dětské ambulance ve špitále. I letos na její provoz vynaloží město desítky tisíc korun. O poskytnutí vyrovnávací platby ve výši 200 tisíc korun rozhodli na svém březnovém jednání zastupitelé. Město takto pomáhá nemocnici pravidelně již od roku 2003.

A proč vlastně radnice provoz dotuje? Na tuto otázku dal odpověď ředitel královédvorského špitálu Miroslav Vávra. „Je to kvůli tomu, že krajští úředníci před lety rozhodli, že se zruší dětské pohotovosti, které fungovaly jednak jako součást záchranné služby, ale také při dětských odděleních krajských nemocnic. Vzhledem k tomu, že v naší nemocnici nemáme dětské oddělení, tak došlo k dohodě, že tu pro děti zajistíme pohotovostní službu, na které se bude podílet město," řekl Deníku ředitel nemocnice.

Dodal, že tato dohoda od jejího uzavření zatím funguje bez problémů a rodiče tuto službu, která je však ztrátová, vítají. „Nejbližší podobné pracoviště je v Trutnově. Asi každý rodič ví, že když je dítě nemocné, tak naložit ho do auta a jet několik desítek kilometrů, je velice nepříjemné. Tady jsou rodiče rádi, že je pohotovost na dostupném místě,"dodal ředitel královédvorské nemocnice Miroslav Vávra. Finanční injekci a pomoc rodičům okomentoval i královédvorský starosta Jan Jarolím. „Službu město financuje proto, aby dětská lékařská služba první pomoci pro obyvatele města a spádového území ve správním obvodu obce s rozšířenou působností fungovala jako veřejná služba. Částka vyrovnávací platby plně nebo zčásti pokryje náklady na zajištění této služby," vysvětlil první muž královédvorské radnice.

Zkvalitnění péče

Podle ředitele královédvorského nemocničního zařízení Miroslava Vávry poputují finanční prostředky hlavně na provoz dětské pohotovosti. „Nemáme dětské lékaře. Proto pediatry musíme zajistit z privátní sféry. Disponujeme pouze personálem a prostory. Dětským lékařům je také k dispozici naše laboratoř či například rentgen," doplnil Miroslav Vávra.

Část finančních prostředků však poputuje i na zkvalitnění péče, tedy z hlediska vybavenosti. „Zakoupí se zdravotnické prostředky, speciální zdravotnický materiál, léčivé přípravky a další věci potřebné k zabezpečení dětské pohotovosti," dodal starosta.