Původní vedení občanských demokratů v hradeckém kraji k sobotnímu dni kvůli špatnému volebnímu výsledku v říjnových volbách rezignovalo.

„O nominaci na předsedu strany dnes usiloval také Edvard Kožušník, ale v souboji v Petrem Fialou nezískal dostatečnou podporu," řekl Adamec. Fiala v sobotu získal nominaci na předsedu také ve Zlínském kraji a na Vysočině. Na postu místopředsedy by občanští demokraté z hradeckého kraje rádi viděli europoslance Oldřicha Vlasáka, který by měl být zástupcem kraje ve výkonné radě.

Občanští demokraté budou své vedení volit na kongresu v Olomouci, který se uskuteční 18. a 19. ledna. Fiala již dříve získal nominace ze Středočeského a Jihomoravského kraje. Liberecký kraj zase zvolil jako nejvhodnějšího kandidáta na předsedu europoslance Edvarda Kožušníka. O post předsedkyně bude usilovat patrně i stávající místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. ODS je bez předsedy od loňského června, kdy na místo rezignoval bývalý premiér Petr Nečas. Stranu zatím vede Martin Kuba, který prý ale neuvažuje o kandidatuře na předsedu.

Boj o přízeň pravicových voličů

O post šéfa ODS v Královéhradeckém kraji v sobotu usilovali také bývalý krajský šéf občanských demokratů a exstarosta Jičína Martin Puš a europoslanec Oldřich Vlasák, největší podporu však získal Adamec. „Musíme komunikovat, musíme dobře vybírat kandidáty do voleb, které nás čekají. Je potřeba se oprostit od osobních animozit a komunikovat o věcech. Chceme, aby se naše strana dostala zpátky do přízně pravicových voličů," řekl Adamec.

Vedení hradecké ODS oznámilo svou rezignaci k sobotnímu dni už na začátku loňského listopadu. Puš se stal šéfem ODS v kraji vloni v květnu poté, co Zdeňka Horníková po jmenování viceprezidentkou Nejvyššího kontrolního úřadu na místo v čele krajské ODS rezignovala. V souboji o post krajského předsedy Puš tehdy porazil právě Adamce.