Lidé z vedení společnosti osobně sázeli jedle bělokoré v okolí Rezku. „Zdálo by se, že to je jednoduché, ale i obyčejné sázení má svá pravidla. Musíte vykopat docela hlubokou díru, vložit jedličku a její okolí pak řádně ušlapat a nakonec zalít," uvedl Radek Kencl.

„Zajímavé je, že každá jednotlivá jedle musí být ochráněna pletivem, aby ji neokousala zvěř. Stejně tak je neobvyklé, že nesázíme na nějaké pasece, ale podsazujeme jednotlivé sazenice do vzrostlého lesa. Ten se tak postupně přemění a bude zdravější a stabilnější," dodal Radek Kencl.

Společnost rozhodnutí podpořit výsadbu stromků v Krkonošském národním parku aktivně pracuje na snížení uhlíkové stopy. „My chceme naše možnosti i odpovědnost aktivně využít ke snížení celkového objemu skleníkových plynů a to tím, že k přepravě zboží využíváme nákladní vozidla, která splňují nejpřísnější emisní limity norem euro 4 až 6. Dále se naše společnost aktivně podílí na snižování celkového objemu skleníkových plynů právě výsadbou stromů. Proto jsme se rozhodli za každou realizovanou zakázku vysadit v Krkonoších jeden nový strom. V letošním roce tedy pomůžeme vysadit 18 000 stromků," upřesnil Radek Kencl.

„Správa KRNAP pochopitelně vítá každou takovouto aktivitu, každé partnerství, které nám pomůže zlepšit stav přírody v Krkonoších," řekl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Jiný způsob výsatby

Výsadba podle něj nyní probíhá jinak než před lety. Dříve se nejvíce sázelo smrku. „Dnes sázíme nezbytné minimum a dáváme velký prostor přirozenému zmlazení smrku a do lesa podsazujeme jen dřeviny, které v něm chybí, jako například jedle, buky, jeřáby a další listnaté dřeviny. Les pak postupně změní druhovou skladbu a stane se tak zdravějším, odolnějším například vůči větru anebo hmyzu," dodal ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka.

Z celkového počtu 95 000 sazenic je 49 000 sazenic smrku ztepilého, 26 000 buku lesního, 9 000 jedle bělokoré, 5 000 jeřábu ptačího a zbytek jsou také převážně listnaté dřeviny.

Na území Krkonošského národního parku hospodaříme šetrně, ekologicky i sociálně. Důkazem toho je certifikát FSC® (Forest Stewardship Council®), jehož jsme už od roku 2009 držiteli. Tyto standardy prosazují environmentálně vhodné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů," přiblížil problematiku mluvčí národního parku Radek Drahný.