Co se lidem v Týništi nelíbí a naopak? Deník se ptal v jeho ulicích. „Chybí nám tady už delší dobu kino. S kulturou to je ve městě vůbec slabší," znělo unisono s úst dotázaných. Na lepší časy se blýská z pohledu obnovy stánku kultury.

Rekonstrukce kulturního domu

Největší investiční akcí končícího volebního období v Týništi nad Orlicí byla a stále ještě je probíhající rekonstrukce kulturního domu. „Dosluhující budova, v minulosti slepená ze tří objektů, prochází náročnou rekonstrukcí, jejíž zásluhou vznikne moderní multifunkční objekt, který bude sloužit kulturnímu a společenskému životu v Týništi," přibližuje současný stav obnovy týnišťského kulturního stánku místostarosta Pavel Nadrchal. „Zároveň se rekonstruuje Tyršovo náměstí před kulturním domem."

Nedávno dokončeným projektem je realizace prostoru před nádražím. „Podařilo se nám zlepšit dlouho trvající neutěšený stav před nádražím, přičemž jsme využili jednu z posledních možností čerpání evropských dotací na toto stavební dílo," říká Nadrchal.

Další úspěšnou investiční akcí z hlediska získání dotačních titulů bylo zateplení týnišťské základní školy společně s výměnou oken a částí střechy. Významným stavebním počinem bylo vybudování nové přístavby sociálního zázemí tělocvičny U Dubu. Týniště rovněž zachytilo současný trend, v jehož rámci vznikají v českých městech nová dětská hřiště.

Lidem chybí parkovací místa

Týniště nad Orlicí lze označit za čisté a upravené město. Město dbá na pravidelnou údržbu svého  majetku. „Snažíme se opravovat cesty, chodníky ve městě. Finance zbývají i na nové investice, přičemž nemáme ani korunu dluhů," konstatuje místostarosta Pavel Nadrchal.
Lidé v Týništi nad Orlicí si nejčastěji stěžují na nedostatek parkovacích míst ve městě.

„Přibývající auta jsou stále krok před námi. Nedostává se prostor, kde by se dala parkoviště vybudovat. O nedostatečné kapacitě míst pro parkování v některých částech města víme. Je to vcelku obvyklý problém většiny měst. Každý by měl nejradši auto na dohled z okna svého domu, což prakticky není možné," reaguje týnišťský místostarosta, jenž zároveň označil za největší úskalí celého volebního období získávání dotací.

„Navzdory složitým procesům se nám je dařilo úspěšně získávat. Není totiž často jednoduché na smysluplnou dotaci dosáhnout, natož její získání dotáhnout do úspěšného konce. Neustále nad námi visí hrozba vrácení dotace i s příslušným penále a to často za poměrně banální chybičky." Podle Nadrchala není v silách zaměstnanců úřadu bezchybně zvládat evropské dotace, proto město využívá firem specializujících se na dotační  problematiku. ⋌(sše)

Koho máme na radnici

Starosta Jaroslav Matička
Občanská demokratická strana
615 hlasů

Místostarosta Pavel Nadrchal
SNK Evropští demokraté
659 hlasů

Místostarosta Josef Otava
Česká strana soc. demokratická
699 hlasů
Volby 2010
Komunistická st. Čech a Moravy
získali čtyři zastupitele – 21,62%

Občanská demokratická strana
získala tři zastupitele – 15,46%
TOP 09 získala tři zastupitele – 14,66%

Česká strana soc. demokratická
získala tři zastupitele – 14,43%

SNK Evropští demokraté
získali dva zastupitele – 11,21 %

Sdružení nezávislých kandidátů
Tělovýchov. a sport pro město
získali jednoho zastupitele – 9,09%

Nez. sdruž. Nové Týniště
získali jednoho zastupitele – 8,50%

Volební účast:
49.19 %
Komunální volby se letos uskuteční 10. a 11. října.

PRŮŠVIH ZAŽEHNÁN

Největším průšvihem bylo ještě donedávna týnišťské vlakové nádraží. To totiž potřebovalo již několik let kompletní rekonstrukci. Největším problémem byla hlavně zdejší nástupiště. Starší lidé se do vlaku takřka nemohli dostat. Město o rekonstrukci stále usilovalo, problém však byl ten, že se jedná o projekt Správy železniční a dopravní cesty a také Českých drah, které vlastní nádražní budovu.     Město vybudovalo nové  přednádraží, více ale udělat nemohlo. Radnice tak zůstávala k slibovaným opravám skeptická. Karty se ale nakonec po více než desetiletém snažení města obrátily a rekonstrukce zdejšího nádraží se dala před několika měsíci konečně do pohybu. Cestující se tak  dočkají dlouho slibovaného komfortu. Na místě vzniknou například zvýšená a částečně zastřešená nástupiště , podchod pro cestující a bezbariérový přístup. V současné době je vlakové nádraží „ve spárech" dělníků

Práci ztratili místní kvůli krachu Elitexu. V kultuře vyhrává swing.

Nezaměstnanost: Veliké zvýšení nezaměstnanosti se projevilo v roce 2012. V té době totiž došlo ke krachu místní slévárny Elitex. Zrušení Elitexu bylo pro místní obyvatele opravdu velikým problémem, na úřadě nám najednou přibylo více než sto nezaměstnaných," prozradila Petra Krajčí, ředitelka kontaktního pracoviště úřadu práce v Kostelci nad Orlicí.

V době, kdy provoz firmy Elitex v Týništi skončil, bylo propuštěno 113 lidí. V kraji tak velké hromadné propouštění do té doby dlouho nebylo. Spásou pak pro místní bylo v témže roce zprovoznění závodu Assa Abloy, někteří tak díky otevřenému závodu na výrobu zamykacích systémů opět získali práci. V tuto chvíli je podíl nezaměstnaných osob v Týništi 4,9%, v roce 2010 to bylo 7,02%.

Poplatky: Poplatek za odpad zůstával dlouhou dobu stejný beze změny. Až v roce 2013 došlo ke zdražení, a to o sto korun. Důvodem byla skutečnost, že stále vzrůstal rozdíl mezi skutečnými náklady za odvoz odpadů a prostředky, které město vybírá od občanů. Ty se přitom nezvýšily od roku 2005. V loňském roce museli tedy místní za komunální odpad zaplatit 600 korun.

Co se týče vody, její cena se na Rychnovsku zvyšovala počátkem roku 2012. Cena vodného a stočného se zdvihla o deset korun, ani Týniště v té době nebylo výjimkou. V současné době se cena vodného a stočného na Rychnovsku drží na 79, 90 korunách.

Kultura: Také na kulturu myslí týnišťská radnice. Divadlo ve městě se dočká velkých změn. Týniště totiž investovalo nemalé částky do rekonstrukce zdejšího kulturního centra, které slouží také jako divadlo. Opravy kulturního centra by měly být dokončeny ještě v tomto roce. Pro radnici to znamená investici za více než 50 milionů korun.

Významnou kulturní událostí je  v Týništi každoročně pořádáný swingový festival Jardy Marčíka. Letos se uskutečnil již devatenáctý ročník. Na hudební festival přijíždí i zahraniční hosté. Letos zde nechyběly ani známé osobnosti jako například Ondřej Ruml. ⋌(3x star)

Jak hodnotíte vedení města 
za poslední čtyři roky?

Zdeněk Miřijovský,
60 let, Týniště nad Orlicí
Nejvíc mně vadí věčně spuštěné závory na železničním přejezdu uprostřed města, ale s tím radnice nic nenadělá. Skončily zde obchody s prakticky potřebným zbožím, cizinci je nenahradili.

Edita Palgutová,
43 let, Týniště nad Orlicí
V parku u dětského hřiště jsou neupravené cesty. Po deštích jsou samá kaluž, takže přístup k hřišti je složitý. Koupaliště je zde ucházející, ale jako matka bych pro dítě uvítala kluziště.

Krystína Palmeová,
18 let, Týniště nad Orlicí
Jsem  s vedením města docela spokojená. Oceňuji, že je zde na malém městě dost obchodů.   S kulturou je to tady horší. Líbí se mně, že se v ulicích Týniště pravidelně uklízí a je tady čisto.

Iva Faltová,
18 let, Týniště nad Orlicí
Už delší dobu mě v Týništi chybí kino, ale patrně se na tom v nejbližší době nic nezmění. Je fakt, že do hradeckého multikina to není daleko. Máme tady dobře fungující školu.

Jak hodnotíte vedení měst za poslední čtyři roky? Řekněte, jak se vám během této doby žilo, co vás potěšilo a co naopak rozhněvalo

Komunální volby jsou za dveřmi. Uskuteční se už za necelé dva měsíce – 10. a 11. října.  Rychnovský deník vám vždy úterý přináší speciální stránku, na které hodnotí čtyři roky vedení v největších městech v okrese.

Co se podařilo a co bylo naopak největším průšvihem? Které město je zadlužené, a proč dluhy rostly? Kde naopak šetřili? Ohlédneme se také za nejrůznějšími stavebními akcemi. Zkrátka si na uvedenou problematiku pořádně „posvítíme".

Město však netvoří jen samospráva, budovy či obchody. Město jsou především jeho obyvatelé.

Proto se obracíme na vás, milí čtenáři, a žádáme vás, abyste prozradili svůj názor. Jste spokojení s vedením svého města, nebo vás něco rozpálilo doslova „doběla"? Vaše názory nás zajímají. Proto se tento týden ptáme: