Zastupitelé vyřešili jeden obrovský problém, po dvaceti letech si město opět samo rozhoduje o ceně vody. Podařilo se téměř vyřešit i druhý velký problém města, a to novou čistírnu odpadních vod (ČOV). V rámci Operačního programu životního prostředí byla žádost města o dotaci ve výši 156 milionů korun akceptována.

„Vyřešení sporu s provozovatelem vodovodů a kanalizací ve Dvoře Králové nad Labem a výstavba nové ČOV včetně opravy kanalizačního sběrače mají pro město zásadní význam, a tím je nezvyšování ceny vodného a stočného pro naše obyvatele. To byl jeden z hlavních bodů právě končícího volebního období, který se podařilo splnit. Co se týká zmíněné dotace, nejedná se jen o výstavbu nové ČOV, ale z této dotace budou opraveny i kanalizační sběrače. Dojde tak k odstranění významného množství balastních vod, které na stávající ČOV natékají," uvedla starostka města Edita Vaňková.

Místostarosta Jan Bém má za se sebou více než tři roky úsilí o získání dotace na novou čističku. Podle něj to znamenalo desítky cest do Prahy, stovky hodin konzultací, přesvědčování a jednání.

Zastupitelé o záměru výstavby vlastní čističky rozhodli v roce 2004. Po deseti letech jsou tedy v cíli. Stále se však ozývají hlasy, že město novou čističku nepotřebuje a stačí mu ta stará.

Město si po dvaceti letech opět samo rozhoduje o ceně vody.

„Každý občan si může udělat jednoduchý propočet. Za výstavbu nové čističky ve vlastnictví města zaplatíme 30 milionů. Koupíme tu starou také za 30 milionů? A kdo nám ji prodá za tuto částku a kolik by stála její rekonstrukce?," ptá se místostarosta Jan Bém a dodává: „Deset let se problém přehazuje z různých úřadů, správních a obecných soudů všech stupňů. Město to stálo desítky milionů korun a neoprávněné exekuce."

Nyní záležitost leží u krajského soudu. „Majitel čističky chce asi dvojnásobek toho, co dostává od roku 2004. Rozhodnutí soudu se předvídat nedá a následky mohou být dramatické," doplnil.

Vyřešený spor

Ve Dvoře Králové nad Labem se vyřešil také spor s provozovatelem vodovodů a kanalizací. V roce 2010 město vybíralo od části občanů vodné a stočné, část občanů a firem platila dosavadnímu provozovateli, část občanů a firem neplatila nikomu. Město hradilo 20 milionů za čištění odpadních vod, nedostávalo žádný nájem a prohrávalo jeden soud za druhým. To nešlo jinak řešit? „Problémem byla smlouva, kterou schválili radní v roce 1994 a celý miliardový byznys se zdarma přesunul do soukromých rukou. Tato smlouva nemohla předjímat změnu majitele ČOV, a tak vznikl spor o to, kolik má voda stát, kdo vlastně vybírá za čištění vody. A v situaci, kdy provozovatel u Okresního soudu v Trutnově uspěl s argumentem, že on nikdy za čištění nevybíral a krajský soud pravomocně rozhodl o tom, že město samo vybírat nemůže, nebylo jiné řešení, než dohoda. Stejný okresní soud předtím rozhodl, že za čištění vody musí provozovateli ČOV platit naopak město, které však současně tyto peníze nemůže od občanů vybírat," vysvětlil Bém.
Město je nyní provozovatelem vodovodní a kanalizační sítě. Přestalo být vazalem smlouvy z roku 1994 a občané rukojmím. „Ano, nemuseli jsme zdražovat vodu a městu se přitom vrací peníze, které v rámci dohody o narovnání zaplatilo. Je určitě dobře, pokud na tom město vydělává a bude tomu tak i v budoucnu," připomněl místostarosta. Ostatně o otázce provozovatele vodovodů a kanalizace si rozhodli občané v referendu.

Spokojení obyvatelé

O tom nás přesvědčil i obyvatel Dvora Králové nad Labem Jan Hlaváček: „Bude dobře, jestliže si město postaví vlastní čističku s využitím dotace, kterou se mu podařilo získat. Jsem přesvědčen o tom, že vedení radnice zvolilo správnou cestu. Bude tak mít v rukou tvorbu ceny vodného a stočného pro své obyvatele. My se pak již nebudeme muset obávat neúměrného zvýšení ceny za čištění, jak tím hrozí současný provozovatel ČOV." Jan Hlaváček kauzu vodného a stočného od počátku sleduje, protože jak sám říká: „Týká se to i mé peněženky!"

(ves)