„Uvažovali jsme například i o placu před Klicperovým divadlem, tam by ale bylo příliš složité sázet strom, který bude dílem prorůstat," doplnil Krofta. Městská knihovna plánuje v budoucnu vybudovat zahrádku před kavárnou. Lavička by byla umístěna právě v těchto místech a našla by tak pravidelné využití.

Památku na Havla chtělo město už dřív

Radnice uvažovala o uctění památky Václava Havla už dříve. „Snažili jsme se vytipovat náměstí nebo ulici, kterou bychom po panu prezidentovi pojmenovali. Ale asi to nebyl krok správných směrem," naznačil Martin Soukup.

Ostatně o přejmenování náměstí Svobody na Havlovo se uvažovalo už v roce 2012. Někteří zastupitelé však byli proti a změna se neschválila. „Není to tak dávná minulost, kdy se narychlo měnily názvy ulic. Jsem raději pro zapojení se do mezinárodního projektu, než postupovat jako za socialismu," dodal náměstek.

Sbírka nebude, lavičku platí město

Mezi ohlasy se objevil i návrh, aby se na dílo vyhlásila sbírka. „O tom jsme se nebavili to by se ten horizont realizace prodloužil třeba i o rok," reagoval Martin Soukup.

„Kdybyste těch 300 tisíc, radši donesli do fakultní nemocnice nebo do jiných institucí, které by je utratily za něco smysluplného než za …ehm ehm lavičku," napsala nám svůj názor Lenka Grätzová.

„Reálná cena je tak 30 tisíc, a navíc jestli už jsou lavičky jinde a je to „kopie" tak nemá ani tuto cenu," netajil se svým názorem na facebookovém profilu Hradeckého deníku Jiří Rejhon.

Náměstci si však myslí něco jiného. „Naše země Václava Havla postrádá čím dál víc. Jdeme špatným směrem a není tu nikdo, kdo by na to upozorňoval. Ale prostřednictvím lavičky si na něj a na jeho myšlenky lidi vzpomenou," nastínil význam lavičky Josef Krofta. „Připojili jsme se ke světovému projektu a já bych si nedovolil dehonestovat ho například tak, že bychom si vymýšleli vlastní způsob, jak bývalého prezidenta uctít," vyjádřil se náměstek Soukup.

Lavičku Václava Havla mají v Barceloně i ve Washingtonu

Dvě křesílka spojená kulatým stolkem, jehož středem prorůstá strom. Přesně tak vypadá Lavička Václava Havla. Za celosvětovým projektem stojí Knihovna Václava Havla. Pamětní místo pro ni navrhl architekt a designér Bořek Šípek. O budování laviček se zasadil i velvyslanec České republiky v Americe Petr Gandalovič.

„Záměrem tohoto projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla," vysvětluje vedení knihovny.

Hradec by byl v pořadí šestým městem, kde Lavička stojí. Originální pamětní místo najdeme v Barceloně, Washingtonu, Dublinu (na snímku), v Praze a také v Českých Budějovicích, kde je stolek s křesílky umístěn od června.