Tradiční akce, ale v novém hávu. Obměněné Úpění na Úpě v sobotu přilákalo doslova davy lidí. Oblíbená recesistická akce, která se koná už od roku 1975, nadchla. Upravenou trať absolvovalo jedenáct posádek. Další nadšenci, kterých se sešla více než tisícovka, vodáky doprovázeli podél řeky na kolech i pěšky. „Je štěstí, že před startem docela pršelo. Ještě v minulém týdnu tu bylo vody velmi málo, dnes už to jde. A kdo se překlopí, tomu bude zima jen chvíli, mám to vyzkoušené," smál se havlovický vodník Jaroslav Dufek, tradiční ikona všech místních akcí. „Plavidla byla super, počet lidí, kteří se sešli na březích, mě překvapil snad ještě víc," dodal.

Tři a půl kilometru dlouhou trať posádky sjely zhruba za dvě hodiny. Problémy s nízkou hladinou vody kupodivu většinou neměly. Odměnou jim byl Úpský rum na zahřátí nebo sud piva pro nejoriginálnější plavidlo. Ten si odnesli Lovci mamutů, kteří přítomné nejvíce pobavili. Nápaditými kostýmy ale nešetřili ani ostatní.

Na Úpu se vydali Vochomůrky, mimina, mniši, zástupci vojska, řeku ale sjelo i fotbalové hřiště s českou reprezentací nebo hřbitov. „Všichni jsme měli obavy z obou splavů, které na této části řeky jsou. Nevěděli jsme, jak to na nich půjde. I ti, kteří zůstali jen na břehu, ale viděli, že to není žádné drama. Pomalu ho šlo splout bez problémů. Měl jsem pozitivní ohlasy, věřím, že v příštím roce se sejde ještě více posádek. Hodně lidí už mi říkalo, že za rok do toho půjdou taky," pochvaloval si Aleš Andrš, který převzal pořadatelství a v jedné z posádek sám Úpu zdolal. „Po cestě jsme navíc kolem vody nasbírali dost hub. Takže jsme si to zpestřili. Byly tam opravdu výstavní kousky," smál se Andrš.