„Do kuklenského kostela jsem se byl poprvé podívat loni v říjnu, v lednu jsme začali vyrábět formu a v sobotu 9. května se zvon odlíval – to trvá asi dvě minuty. Poté čtyři dny chladl a my jsme s napětím čekali, jestli se povede," popisuje zrod zvonu pojmenovaného Ludmila Michal Votruba.

Bronzový velikán se zvonařské dílně podařil na výbornou. Váží 220 kilo a od letošního září bude zdobit věž kostela sv. Anny v Hradci. Kromě něj sem ze zvonařství Votruba poputuje i jeho o něco menší bratříček – 21 kilo vážící Michael.

Zvonař: Byla to velká výzva

Nejde o zdaleka první kousek zvonaře, který je ve svých pětadvaceti letech nejmladším zástupcem tohoto řemesla u nás. Netradiční zálibě se věnuje už zhruba deset let, kuklenská Ludmila byla ale zatím jeho největší zakázkou.

„Trochu jsem se předem bál, že u tak velkého zvonu nastanou nějaké potíže, kupodivu šlo ale vše velmi hladce," pochvaluje si Michal Votruba. Spolu s ním na zvonu pracovalo dalších asi patnáct lidí: sochař, truhlář, soustružník a další.

„Byla to pro nás všechny velká výzva," hodnotí zvonař z Jihočeského kraje, který je spokojený nejen se vzhledem, ale hlavně se zvukem, který kovová srdce vydávají.

Stodvacetikilová Anna přijde za rok

Do východočeské metropole ho v dohledné době čeká další cesta. Na začátku září bude totiž asistovat u vyzdvihování obou zvonů na kostelní věž, začne navíc vyrábět ještě jeden bronzový unikát do kuklenského kostela. Už v příštím roce by se tak po boku Ludmily a Michaela mohla „houpat" stodvacetikilová Anna.

Kuklenský bronz zmizel za války

„Ve věžích kuklenského kostela byly původně umístěny čtyři zvony – nejstarší byl přenesen ještě z kostela sv. Anny, který stával na Pražském Předměstí, další tři byly postupně pořízeny. Tyto tři nově pořízené zvony byly poprvé zrekvírovány v čase první světové války, podruhé pak v čase druhé války. Zůstal tedy ze zvonového souboru pouze nejstarší zvon, ten navíc před dvěma roky poškodilo nevhodně instalované elektrické vyzvánění, takže kostelní věže zůstaly němé," popisuje bohatou historii zvonů kněz kostela Zdeněk Novák.

Nový zvonový soubor se rozhodli pořídit místní farníci. Letos dva zvony, poslední do sbírky v příštím roce. Jména nových bronzových odlitků odpovídají těm původním.

„Historický zvon nese jméno sv. Václava, další jeho babičky sv. Ludmily, prostřední zvon pořizovaný v příštím roce ponese jméno patronky kostela a kuklenské farní osady sv. Anny, nejmenší zvon – tzv. umíráček nese jméno sv. Michaela Archanděla," vysvětluje Zdeněk Novák.

Zvony se rozezní na začátku září

Jak dodává, prozatím hodnotí pouze estetickou stránku výrobků. „Větší radost budu mít, až se zvony rozezní v kostelních věžích, to bude v pátek 4. září, kdy zvonaři zvony zavěsí za pomoci jeřábu do věží kostela," říká kněz.

Na opravy kostela schází peníze

Další dobrou zprávou bude zřejmě i konec dlouhodobé rekonstrukce kostela, která je ale zatím v nedohlednu.

„Opravu věží kostela komplikuje a prodlužuje nedostatek finančních prostředků, dotační tituly v rámci kalendářního roku nepokrývají plánovaný rozsah prací v jednotlivých etapách, proto je třeba trpělivě dílčí etapy dále dělit," přiznává Zdeněk Novák.

Rozsáhlé opravy se nicméně přeci jen v letošním roce o něco pohnou. Do konce roku by se měl podařit umístit restaurovaný věžní kříž, položena by také měla být nová krytina na západní věži kostela.

První viditelný výsledek několik let probíhající obnovy kostelních věží budou moci lidé obdivovat už zanedlouho, tedy hned po ubourání části lešení.

Zvony Ludmilu a Michaela posvětil biskup Jan Vokál
První seznámení s kuklenskými farníky už mají dva nové zvony za sebou. Lidé si je mohli prohlédnout 26. července, tedy na svátek sv. Anny, která je patronkou chrámu. Poutní oslava byla tento den obzvlášť slavnostní – zvony totiž při ní byly posvěceny. „V neděli 26. července posvětil biskup Jan Vokál dva nové zvony, které se začátkem září rozezní částí Hradce Králové," potvrdil tiskový mluvčí Královéhradecké diecéze Lukáš Peška.

Slavnostní mše svaté se zúčastnil mimo jiné i zvonař Michal Votruba z Myslkovic u Soběslavi, který zvony zasvěcené sv. Ludmile a sv. Michaelovi odlil. Bronzová Ludmila, která váží 220 kilo, na sobě nese vyobrazení sv. Ludmily, tedy babičky sv. Václava. Její vnuk klečí u jejích nohou. Druhý ze zvonů pojmenovaný po Archandělovi Michaelovi váží 21 kilo a jde o takzvaný umíráček. Vyobrazen je na něm sv. Michael bojující proti démonovi.

Samotné dva zvony, které jsou vyrobeny ze zvonařského bronzu, jehož přesně určený poměr je daný už několik století, stály 220 tisíc korun, elektrický pohon vyjde zhruba na 110 tisíc. Část financí „spolkne" i zvonové stolice – její oprava by měla vyjít na 20 tisíc korun. „Náklady budou uhrazeny ze jmění farnosti, částečně také z darů a příspěvků místních farníků," vysvětluje kuklenský kněz Zdeněk Novák.