„Fitnesscoachingu se věnuji asi pět let. Nejdříve jsem začal coachingem v posilovně, ale teď od toho upouštím, protože čím více zjišťuju, jak to v těle funguje a jak by to fungovat mělo, tak mi trénování v posilovně tolik nevyhovuje, jelikož tam k tomu nejsou ideální podmínky," vysvětluje Myšík.

V čem se tedy liší Centrum zdravého pohybu od jiných podobných zařízení? „U mě v centru je cvičení především zaměřené na zlepšení zdravotního stavu klientů a zlepšení funkčnosti těla. Cvičí se především s vlastním tělem. Důležité jsou všechny detaily v nastavení těla a dýchání a také vědět, jakým způsobem svaly aktivovat. To je ten základ, který samotnému cvičení předchází," zdůrazňuje důležitost poznání vlastního těla. Primárním cílem pro Lukáše Myšíka nejsou vyrýsovaná těla jeho zákazníků. Jde mu hlavně o správnou harmonii uvnitř těla.

Proč extrémy?

„Co si budeme povídat, určité procento tuku v těle je normální a s věkem narůstá. Proč bychom to měli pořád hnát do extrému? Zhubnout na břichu a na nohách snad až na kost, ať na nás lidé na plážích koukají, jak jsme vyrýsovaní? Super! Ale to jak nás bolí záda a kolena z těch věčných dřepů s činkou za hlavou, to oni nevidí, to cítím jen já sám. Zdraví máme jen jedno, začněme o tom trochu přemýšlet," dává jasně najevo, jaké má v trénování priority.

Návštěvník centra nejdříve sdělí trenérovi, co od cvičení očekává. Na základě svalové diagnostiky mu je potom sestaven tréninkový plán, který by měl naplnit jeho potřeby. Jako pomůcky ke cvičení slouží body ball, bosu, flowin, overball, pěnový válec, TRX a hlavně samotné tělo.

Vizí centra je naučit lidi správnému pohybu a porozumění vlastnímu tělu. Co vidí specialista u současných mladých lidí jako velký problém? „Dnes osmdesát procent lidí trpí bolestmi zad. Dokonce i žáci základních škol. Důvodem je jejich deformace nejprve ve školních lavicích a po příchodu domů u počítače," stěžuje si na životní styl mladých, kteří se sportu štítí.

Od doby, kdy se centrum otevřelo, je patrný vzrůstající zájem. Jedním z klientů je i pán na vozíčku. Přesto by si Lukáš Myšík přál, aby se o jeho zdravotním cvičení dozvědělo ještě více lidí. „Svému autu dáváte veškerou pozornost. Měníte mu olej a svíčky na pravidelných servisních kontrolách. Jaký servis dáváte svému tělu? Vaše tělo s vámi bude celý život," polemizuje nad tím, zdali se o své zdraví dostatečně zajímá

Martin Vávra