Světového prvenství dosáhla o uplynulém víkendu, kdy se společně se Sultánkami z Domu dětí a mládeže Hořice zúčastnila pražského mistrovství světa v mažoretkovém sportu. Tam se tým hořických dívek probojoval přes kvalifikační, semifinálová a finálová kola. Hořické tanečnice se v Praze prezentovaly se skupinou roztleskávaček, dále v sóloformacích a miniformacích s náčiním pom-pom a hůlka. V kategorii juniorek (11-14 let) v disciplíně pom-pom (třásně) získaly Sultánky bronzovou medaili a titul II. Vice World Champion.

I v loňském roce, kdy se konalo mistrovství světa poprvé, si děvčata přivezla bronzovou medaili, ale s opakovaným umístěním rozhodně nepočítala, natož se zlatem.

„Všichni jsme byli úspěchem potěšeni. Nejvíce nás samozřejmě zahřálo prvenství pohybově nadané Nory Kordíkové," přiznává s dojetím v hlase Jaroslava Toušová, která před patnácti lety v hořickém domečku kroužek mažoretek založila. „Obhájit tento titul bude v příštím roce jistě těžší i finančně náročnější, protože se mistrovství světa má konat v Chorvatsku," polemizuje trenérka Nory Gabriela Festová.

Velké překvapení

„Umístění Nory pro nás bylo velkým překvapením. Když skončila vystoupení, celá hala vstala a tleskala. Plakaly jsme, přicházeli gratulanti a esemesky," vzpomíná na neopakovatelné zážitky Jaroslava Toušová a pokračuje. „Nora tančila v takovém jednoduchém kostýmu s bílou zástěrkou. Někteří ohrnovali nos nad jejím oblečením, které se neblýskalo flitry. Když začala svoji kreaci na písničku Můj Vilém peče housky, všichni pochopili a aplaus nebral konce. Už nejsme nějaký Hořice, jsme Ty Hořice a máme mistryni světa, což je opravdu nádherný pocit," těší se z úspěchu.

Mistrovství světa se zúčastnila více jak tisícovka děvčat, jen z Hořic jich přijelo do Prahy dvaatřicet. Základna je přitom mnohem širší, do kroužku dochází celkem sto padesát zájemkyň. „Náš úspěch přičítám nejen trpělivosti a snaze dívek, ale také nápaditosti a pravidelné činnosti jejich trenérky Gabriely Festové," míní Toušová.

Mažoretkovému sportu by se v Hořicích nedařilo, kdyby nefungovala podpora sponzorů i samotného města. „Je to opravdu náročný koníček, vždyť například jeden kostým přijde na patnáct set korun. Navíc se účastníme soutěží po celé republice, musíme hradit cestovné, ubytování. Bez pochopení a finanční podpory rodičů by to nešlo," přiznává J. Toušová.

Úspěšné jsou nejen mažoretky, hořický dům dětí a mládeže nabízí zájemcům více jak šedesát zájmových útvarů.