Symbolické ohně jsou pro mnohé příležitostí k setkání, pobavení, ale i pálení nepotřebných věcí. A pro hasiče? Zvýšená doporučení na nebezpečí rozdělávání ohně, navýšení počtu požárů, ale také zbytečné výjezdy k domnělým požárům. Co tedy říká zákon o požární ochraně?

Všichni občané si musí při pálení počínat tak, aby nedošlo ke vzniku požáru. V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně mohou být lidé postiženi pokutou až do výše 20 tisíc korun, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši pětadvacet tisíc korun. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou povinny každé spalování hořlavých látek na volném prostranství – tedy i pálení „čarodějnických" ohňů – včetně přijatých protipožárních opatření – předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje (HZS kraje). Při nesplnění této povinnosti může být právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě udělena pokuta až do výše půl milionu korun.

„Loňské čarodějnice byly pro hasiče poměrně klidné. Během celého dne 30. 4. 2014 vyjížděli hasiči k 54 požárům, což odpovídá dlouhodobému dennímu průměru, který je 51 požárů. Není to ale pravidlem. V roce 2012 se počet požárů o Svatojakubské noci zvýšil trojnásobně," prozradila tisková mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Záleží na počasí

Velkou roli podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové hraje v nárůstu požárů počasí. Pokud je před 30. dubnem dlouho sucho a je teplo, k požáru dojde mnohem snáz, než když je půda prosáklá vodou. Stejně tak je nebezpečný silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí a snadno tak chytne třeba suchá tráva.

„Oblíbenou zábavou je přeskakování vater. Tato riskantní zábava může způsobit, že se vznítí část vašeho oděvu. Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popřípadě jiné hasební látky, je vhodné použít pravidlo: Zastav se, lehni si a kutálej se," radí tisková mluvčí.

Dalším rizikem spojeným s pálením čarodějnic je podle jejích slov také zábavní pyrotechnika, která se pro tuto příležitost využívá se stále větší oblibou. Světlice, rachejtle, petardy a další pyrotechnické „radůstky" však mohou být při nesprávném použití velice nebezpečné a mnohdy způsobí nejen požár a majetkové škody, ale i vážná zranění.