Dříve přitom v Záhoří žilo až dva a půl tisíce lidí. Dnes je situace jiná.

„Žiji tu dlouho a vidím, že pro mladé lidi to tu není. Odchází za prací a lepším do měst a já se jim nedivím. Pamatuji si jiné doby," prozradila jedna z místních obyvatelek. Na víkend do Záhoří sice přijíždějí chalupáři, kterých je zhruba tři krát více než místních, ale mladí lidé z obce odcházejí za prací a vzděláním jinam a většinou už se nevrací.

Důvodem je nedostatek pracovních příležitostí. Dříve místní pracovali v zemědělství a také v lesnictví.

„Většinu lesů tady vlastní Lesy České republiky a místní nezaměstnávají. Jejich tendry vyhrávají velké firmy z daleka. Ostatní menší vlastníci místním práci dávají – ale z padesáti lidí, kteří se dřív lesnictví věnovali, jich dostává práci jen kolem deseti. V zemědělství je to ještě horší. Většina chlapů jezdí do kvasinské automobilky, a to už dlouho. A další lidé pracují ve službách," prozradil starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler. Pracovní příležitosti se podle něj vytváří těžko.

Záhoří proto sází na turistiku. „Ale bohužel se setkáváme s tím, že nám někteří lidé hází klacky pod nohy," naráží Špinler na dění kolem plánované stavby ski areálu Jadrná. Právě díky němu by se v Záhoří měla vytvořit nová pracovní místa.

Pro mnohé „Záhořáky" je to naděje, které se nechtějí vzdát. Po stavbě Jadrné by mohl následovat rozvoj dalších služeb. S výstavbou areálu souhlasí mnoho obyvatel, ale také chalupářů.

Vedoucí rychnovského úřadu práce Petr Rychtera potvrdil, že mají lidé z horských oblastí hledání práce složitější. „Naštěstí se v rychnovském okrese nepotýkáme s problémem vysoké nezaměstnanosti, nevýhodu mají však ti, kteří bydlí v oblastech vzdálenějších od větších měst," řekl.
V obci funguje pošta, kterou Záhoří samo provozuje. Podle starosty Vojtěcha Špinlera bez sebemenších problémů a bez nutnosti ji dotovat.
V Záhoří se nachází také obchod. Na velké nákupy se však lidé musí vypravit jinam. A mnozí místo do Rychnova jezdí peníze utrácet do Polska, které je blíž a potraviny jsou tam často levnější. Do místní školy chodí 13 dětí a do školky ten samý počet. Pro peníze musí lidé na poštu v Záhoří nebo do bankomatu, který se nachází v Deštném. Pro pohonné hmoty se jezdí také do Deštného nebo do Polska. Turistům je zase k dispozici informační centrum.

V současnosti však není přímo v obci místo, kam by se mohli jít najíst. Oblíbený hotel není v provozu. Podle starosty je to velká škoda, protože sem jezdili na výlet a jídlo nejen Češi, ale i Poláci.