„Konference se věnovala všem oblastem, do kterých benediktini zasahují, a to je život, kultura i hospodářství. Ovlivnili také to, jak se tady tehdejší pustina rozvíjela a změnila v dnešní život. Na řadu přišly i otázky, jaký zde bude průmysl, co bude s lesy nebo čím se tady budou lidé živit," uvedla Marcela Lilingová z Agentury pro rozvoj Broumovska.

Chtějí především oživit spolupráci

Marcela Lilingová zdůraznila, že benediktini mají vliv na společnost po celou dobu, co zde působí. Vliv jejich působení, ať už v té době nebo v dobách dřívějších, nepřestal být patrný ani během války, ani za komunistů. „V roce 1992, kdy se klášter v restitucích vrátil, se navázalo na obnovení původní činnosti. Nyní přichází doba, kdy se dá na jejich přínos navazovat více. Není to jen o tom, že tady je nějaký mnich, který se řídí řeholí, ale také tady může být vzdělanost, kultura. Pokračovat může i další spolupráce s městem a podnikateli. Benediktini nám pronajali zahradu za symbolickou cenu, je přístupná veřejnosti a tam se nyní pořádá řada kulturních akcí. Oživit chceme i další část kláštera, aby se mohl využívat celoročně. Důležité je, že se můžeme zaštiťovat i jejich jménem, což dává akcím větší kredit, ale také to zavazuje," dodala Marcela Lilingová.

Život v Broumově začal před osmi sty lety příchodem mnichů z Břevnova a podle převora klášterů v Broumově a Břevnově Prokopa Siostrzonka je zdejší klášter nyní znovu na počátku snahy výrazněji zde život opět obnovit. „Po roce 1950 život v klášteře zanikl pod nátlakem STB. Sestry tady ještě nějaký čas žily, ale jen v omezených prostorách. Naší snahou je klášter opět oživit, aby sem mohli chodit lidé, dobře se zde cítili a vrátila se sem znovu kultura, vzdělávání a další aktivity. Rádi bychom v klášteře obnovili i řádový život, ale to po těch letech není tak jednoduché, protože chybí lidé zaměření na duchovní směr. Kdyby se to podařilo, mělo by to přínos jako v jiných státech, kde sestry pomáhají v nemocnicích a dalších charitativních organizacích," řekl Prokop Siostrzonek.

Na konferenci dorazil i farář z Police nad Metují Marian Lewicky. „Benediktini nejdříve přišli do Police, potom teprve do Broumova. V Polici je však situace jiná. U nás to všechno začalo, ale jak to bude dál, to se zatím neví. Klášter byl hodně zanedbaný, byla tam ubytovna a knihovna. Dnes tam je hudební škola, archiv náchodské knihovny a sociální byty města. Klášter je ale samostatným celkem, kostel je zase něco jiného. Řád královéhradecké diecéze, do které patří naše farnost, je jiný, než řád, který vytvářejí regule sv. Benedikta," dodal Lewicky.