Nejen ženy všeho věku touží být nejkrásnější na celém světě –  a mít na to takříkajíc „papír". I muži mají své soutěže krásy, ačkoliv mužská krása, fyzická dokonalost a atraktivita, jsou pojmy, které přijímá každý jinak. Někdo mužskou potřebu být krásný přisuzuje homosexuálům, pro někoho je až nepochopitelná – muž má být přece především tak trochu drsný, určitě charismatický a silný… Ale programově krásný?

Na toto a mnoho dalších témat jsme si povídali v devětadvacetiletým Venezuelanem jménem José Parades (jeho celé jméno zní José Anmer Parades Jaimes), který „má papír" na to, že je nejkrásnějším mužem planety pro tento rok. Doma v šuplíku má totiž černé na bílém, že je držitelem titulu Mister International 2014. V Hradci Králové se před několika dny zastavil na cestě do Náchoda, na finále soutěže Muž roku 2014.

Na rozdíl od svých kolegyň z různých soutěží ženské krásy, které občas při svých výšlapech mezi lidi mají vlastní skleničky a vlastní vodu, kontrolují obsah tuku v kávě bez kofeinu a děsí se pohledu na talířek se sušenkami, José byl naprosto v klidu. „Dal bych si nějakou vodu. Hodně vody, prosím," usmíval se při setkání. „Včera jsme v Praze ochutnali dobré víno a noc byla krátká."

Vloni na podzim jste získal titul v prestižní světové soutěži Mister International: jste pro tento rok oficiálně nejkrásnějším mužem celé planety. Toužil jste po takovém úspěchu od dětství?
Přiznám se, že ano. Možná vám to přijde zvláštní, ale ve Venezuele, odkud pocházím, po takovémhle úspěchu touží nejen každá holčička, ale taky skoro každý kluk – už odmalička. Venezuelané totiž milují krásu a různé soutěže tohoto druhu jsou něco jako národní sport. Jako fotbal – lidé to sledují a prožívají pomalu jako rozhodující zápas mistrovství světa.

Čím si to vysvětlujete?
Venezuela je velmi krásná a přátelská země, ale není nijak bohatá. Být krásný a dokonce mít titul z nějaké soutěže,  to je něco, co člověku změní život, osud. Dá mu to v životě jiné možnosti, posune ho to do jiných vrstev, umožní mu to být bohatší a úspěšnější. A to je nesmírně lákavá šance. Pro všechny.
Platí

tyhle důvody i pro vás?
Samozřejmě. Téměř od dětství mě zajímal modeling 
a moji rodiče mě v tom podporovali.

Přáli vám lepší život.
Tak nějak.

Jaký je ten jejich? A jaký by byl váš život dnes, kdybyste nevyhrál loňskou soutěž Mister International?
Moji rodiče mají ve Venezuele velkou farmu. Tvrdě pracují. Pravděpodobně bych pokračoval v rodinné tradici, jak jinak.

Vím, že máte sourozence, sestru a bratra. Jsou oba tak krásní jako vy? A komu jste vlastně podobný – mámě nebo tátovi?
U nás v rodině si ty geny dělají co chtějí. Moji rodiče jsou oba malí – asi jako vy, něco přes sto šedesát centimetrů. Moje sestra je dokonce blondýna, přirozená blondýna! Já mám přes sto osmdesát centimetrů a jsem nejvyšší muž v celé rodině.  V mojí tváři byste poznala podobu jak 
s mámou, tak s otcem – stejně jako u mých sourozenců, ačkoliv my si se setrou ani
s bratrem navzájem moc podobní nejsme. To je rébus, viďte?

Četla jsem, že Jihoameričanky obecně jsou ochotné vydat za různá vylepšení svého zevnějšku včetně plastických operací, a to už téměř od puberty, takové částky, že si to my, Evropanky, ani nedovedeme představit. Je to pravda?
Je to pravda a souvisí to 
s tím, o čem jsme mluvili: fyzická krása, řekněme až dokonalost, vás v životě může pustit mnohem dál.

Kde na ty zákroky děti berou peníze?
Pomůže jim rodina. Všichni věří, že tím svým dětem mohou pomoci k lepšímu životu. Že je to jednoduše dobrá investice.

Platí to i pro muže? Našla bych 
i na vás stopu po plastické operaci nebo nějakém nenápadném vylepšení?
Hledejte – nenajdete. U žen tu snahu chápu. Žena chce být fyzicky krásná a těch možností, jak si pomoci, je dnes strašně moc. Mám za to, že 
u mužů je to trochu jinak. 
U chlapa není důvod, aby byl vymodelovaný jako panenka. Sám sebe si tak opravdu nedovedu a nechci představit. Chlap má vypadat dobře, to samozřejmě, ale musí mít taky charisma, musí svítit, musí v sobě mít něco, co ostatní zaujme, zasáhne, nějaký důvod, proč si toho muže uchovají v paměti. Mužská krása je jiná než ta ženská. U nás je určitá nedokonalost vlastně velmi zajímavá.

Hýčkáte si nějakou svoji nedokonalost – kvůli zajímavosti 
a odlišnosti?
Na to musíte přijít sama.

Jak se o sebe staráte?
Myslím si, že jako spousta jiných chlapů. Snažím se pravidelně cvičit, aby moje tělo bylo v dobré kondici a nezlenivělo – a taky kvůli cestování, které mi dává hodně zabrat. Starám se samozřejmě 
o zuby, chodím na depilaci, rád se dobře oblékám, ale není to nic pozoruhodného. Spousta dnešních mužů by vám na tuhle otázku určitě  poskytla mnohem delší seznam. A moje koupelna rozhodně nevypadá jako nějaká chemická laboratoř, to mi věřte.

Kde vlastně tu svoji koupelnu máte?
Už nějakou dobu žiju v Singapuru. Je to dobrý strategický bod pro cestování po celém světě, které mi od doby, co jsem získal titul Mister International, zabírá naprostou většinu času. A Singapur je také dobrý strategický bod, pokud se věnujete modelingu. V Asii je velká poptávka, velké možnosti, spousta zajímavé práce.

K čemu vás vítězství v soutěži  zavázalo?
Celý rok, až do chvíle, než předám tu šerpu svému nástupci, musím tuto prestižní soutěž dobře reprezentovat po celém světě. Zúčastňuji se například jako porotce různých soutěží krásy, přijímám pozvání na charitativní akce… Je toho hodně. A kdybyste se mě chtěla zeptat, jestli mě to věčné cestování neunavuje, protože se mě na to lidé často ptají, tak vás předběhnu s odpovědí a řeknu rovnou, že neunavuje. Já jsem celé dětství snil o tom, že budu cestovat. 
A teď můžu. Navíc nemusím nikde shánět hotel, taxík na letišti –  o všechno mám postaráno. A všude potkávám spoustu příjemných lidí, kteří mi ukážou krásná místa.

Co vám vaši přátelé ukázali 
v České republice?
Byl jsem na Křivoklátu, to je magické místo. Viděl jsem také Prahu, která má podle mě nádhernou historickou část, ale mně se snad nejvíc líbil Tančící dům. Ochutnal jsem samozřejmě i zdejší pivo – to je zážitek srovnatelný
s návštěvou Tančícího domu.

Proč máte ve smlouvě od pořadatelů soutěže Mister International formulku, že jako vítěz nesmíte mít po dobu svého ročního kralování vážný vztah?
Takhle to tam je?

Tak jsem si to přečetla na internetu.
Jde o to, abych se třeba neoženil nebo neměl děti. Jednoduše aby se v mém životě neobjevily okolnosti, které by komplikovaly plnění všech povinností, které jako Mister International mám. Jak jsem vám říkal, jsem stále na cestách, jsem hodně zaměstnaný a tu podmínku docela chápu. Neznamená to, že mi je přikázáno žít jako mnich.

Jste single?
Mám už několik let přítelkyni. Chodili jsme spolu už před soutěží. Žije ve Venezuele a vidíme se jednou za dva tři měsíce. Není to lehké,  je to taková zatěžkávací zkouška pro náš vztah.

Zajímalo by mě, kde sám sebe vidíte za deset let. Uvažujete 
s takovým výhledem?
Za pár měsíců získá titul Mister International někdo jiný a můj život se změní. Neříkám, že se vrátí do starých kolejí, ale budu mít víc času na svoji agenturu, která pořádá různé společenské a kulturní akce a kterou teď  jenom řídím přes počítač z různých hotelových pokojů po celém světě. Budu mít víc času na spánek. A za deset let? Budu mít manželku, syna a nějakou skvělou restauraci.