Křehká krása, jediná v České republice. To je nová expozice Městského muzea o historii výroby skleněných vánočních ozdob.

„Výroba foukaných vánočních ozdob má v našem regionu dlouhou tradici. Začala v roce 1931 a trvá dosud," připomněla ředitelka muzea Alexandra Jiřičková.

Slavnostní otevření expozice, která je součástí projektu rekonstrukce muzea za přibližně deset milionů korun, se konalo ve čtvrtek odpoledne, od včerejška je přístupná široké veřejnosti.

Místostarosta Jan Bém připomněl problémy při rekonstrukci hlavní budovy, kdy ze dne na den odešla stavební firma a nechala muzeum bez střechy. „Nové expozici i celému muzeu bych chtěl popřát brzo ošlapané parkety od návštěvníků. Myslím si, že právě vánoční ozdoby by mohly být tím, co přitáhne návštěvníky zoologické zahrady i sem, do města," vyslovil přání.

Po vystoupení Královédvorského komorního sboru, který navodil vánoční atmosféru směsí koled, si hosté mohli novou expozici v druhém patře prohlédnout.

Ta nevznikala jednoduše. „V roce 2009 jsme měli v našich sbírkách necelou dvacítku skleněných ozdob. V současné době to je dva a půl tisíce," prozradila Lenka Stehnová, kurátorka expozice. Dodala, že na vzniku tak rozsáhlé sbírky se podíleli jak občané města, tak výrobní družstvo Vánoční ozdoby a firma Ozdoba CZ. Obě působí ve městě a věnují se výrobě foukaného vánočního skla.

Expozice je rozdělena do dvou částí. „První je věnována perlařství a výrobě skleněných ozdob. Druhá část expozice představuje jakousi vzorkovnu výrobků od třicátých let 20. století do současnosti," představila stálou výstavu ředitelka Jiřičková.

Nejstarší historii představuje světnička perlaře, výrobu skleněných ozdob tu mohou návštěvníci sledovat od foukání až po balení do krabiček. Nechybí tu ani pracoviště současného foukače.

V druhé části si návštěvníci prohlédnout různé druhy ozdob, od klasických kuliček až po figurky nebo kuličky s vlepenými ozdobami. Je tu možné například srovnat vzhled skleněného ovoce s kolekcí současnou.

Samostatnou kapitolou je vzhled expozice. Autoři ji koncipovali jako krabici s vánočními ozdobami, kdy se vám teprve po otevření ukáže, co skrývá. Některé exponáty tak jsou ukryty za dvířky nebo v šuplících. Návštěvník je aktivně vtažen do prohlídky.

„Expozice o historii města dozná také změny, bude se více věnovat textilnímu průmyslu. Její otevření předpokládáme na jaře," doplnila ředitelka muzea Alexandra Jiřičková. Tím by měla rekonstrukce muzea skončit.

Kromě toho muzeum v rámci projektu vydalo novou informační skládačku a také zprovoznilo nové webové stránky. Poslední novinkou je logo, které dosud městská organizace neměla.