Strážci zákona totiž provádí namátkové kontroly. Zajímají se, zda zbraně nimrodů jsou v dobrém stavu, mají potřebné náležitosti a také jestli samotní účastníci honu do terénu vykročí ve střízlivém stavu. Alkohol se totiž neslučuje nejen s volantem auta, ale i s myslivostí.

„Letos to není první kontrolní akce, provádíme je celkem často a každoročně," uvedla mluvčí jičínské Policie ČR Hana Klečalová. „Sledujeme, zda myslivci mají při sobě doklady, to znamená lovecké průkazy, zbrojní lístky a průkazy zbraně. V neposlední řadě kontrolujeme, zda myslivci nejsou pod vlivem alkoholu. Musím říct, že myslivci jsou v našem regionu velmi disciplinovaní. Co se týká alkoholu, za poslední roky jsme nezjistili žádné pochybení. Myslivci dobře vědí, že v případě nálezu by pro ně hon okamžitě skončil," vysvětluje, zatímco její kolega rozebírá jednotlivé brokovnice a hodnotí jejich stav.

Myslivci ze sdružení Březina – Obora se v sobotu sešli kvůli bažantům a kachnám. Tato zvěř byla v onom dni jejich cílem. Myslivecký hon začal ráno okolo osmé hodiny setkáním na útulné základně. Přibližně tucet účastníků nejprve pojedl snídani – lahodnou polévku a další dobroty – přepočítal své stavy a při nástupu si poslechl slovo hospodáře Josefa Trnky.

Ten Jičínskému deníku sdělil, že sdružení Březina Obora působí na 1093 hektarech a že většinová skladba pozemků jsou pole. „Vyrazíme do terénu, půlku honitby půjdeme procházkou, ale potom se pokusíme něco ulovit. Dnes předpokládám, že skončíme okolo třetí hodiny. Půjdou s námi také psi, celkem jich bude pět," popsal ještě před ranním setkáním Josef Trnka celodenní plán. Shrnul také počty zvířat v rajónu: „Kmenový stav srnčí zvěře máme 51 kusů, zajíců je 128, bažantů je kolem sta kusů. Dnešní výřad předpokládám kolem dvaceti kusů, bude to spíše vycházkový hon."