Evropský dům přesto bude

A to se také opravdu stane, stěhování neodvrátí ani fakt, že tam od příštího roku vznikne Evropský dům – alespoň to tvrdí kraj.„Plán se stěhováním obchodní akademie stále platí. Evropský dům by měl totiž sídlit v nové části za historickou budovou, kde nyní sídlí Impuls, poradna nebo Zdravotnický holding," potvrdila Martina Götzová z kanceláře krajského hejtmana.

Lidé by pro budovu viděli jiné využití

Idea Evropského domu v historické budově na Slezském Předměstí se ale Hradečanům příliš nezamlouvá. „Tato budova vystavěná našimi předky před 110 lety sloužila celá desetiletí k humanitosocialním účelům a za první republiky se jí říkalo Rudolfinum. Dnes se zřejmě stane hlásnou troubou a diktaturou Evropské unie s nesčetnými moderně vybavenými kancelářemi, plastovými okny, novou zateplenou moderní fasádou, kde se uživí spousta úředníků," stěžuje si Jaroslav Havrda. „Myslela jsem, že tam bude léčebna dlouhodobě nemocných. K čemu další kanceláře," souhlasí paní Stanislava z Hradce Králové.

Studenti už jednou „hlucháku" kralovali, přesídlili tam na dva roky gymnazisté, když se opravovala budova Gymniázia J. K. Tyla na Tylově nábřeží.

Pro hradeckou obchodní akademii to znamená v relativně krátké době  další stěhování, z budovy na třídě ČSA totiž  přesídlila právě do Zálabí. Bývalý Ústav hluchoněmých by se jejím novým domovem měl ale stát nejdříve  v roce 2016, čekají ho totiž rozsáhlé opravy.

Michaela Zumrová