Na jarmarku letos nechyběly pouťové atrakce jako střelnice nebo nafukovací skluzavka s obrovským slůnětem, prodejní stánky s velkým výběrem zboží ze dřeva, vlny a dalších přírodních materiálů a bohatým občerstvením, které bylo ve znamení klobás, uzenin, sladké medoviny, trdelníku nebo exotického koření. Sehnat se tak ve městě pod Orebem daly drobné vánoční dárečky, které potěší a postaráno bylo i o žaludky a mlsné jazýčky návštěvníků.

Jedinou nepříjemností bylo počasí, v sobotu se totiž oproti minulým týdnům razantně ochladilo. „Moc lidí tu není, ani se nedivím, je opravdu zima. Vzala jsem děti jen na chvilku, aby si zablbly na skluzavce. My si s kamarádkou dáme něco dobrého a projdeme se k autu směr domů," svěřila se s úsměvem krátce po poledni jedna z návštěvnic akce Jana Kratochvílová.

Pokud jste nestihli sobotní Kateřinské trhy v Třebechovicích, nezoufejte. Šanci zažít předvánoční trhovou atmosféru budete mít na Hradecku ještě několikrát.

Už v pátek například startují v Hradci Králové oblíbené Muzejní adventní trhy a jedny ryze vánočně laděné začínají příští víkend i na Hrádku u Nechanic.

Na Kateřinu vládly ženy!
Na svatou Kateřinu se konávaly poslední taneční zábavy před nadcházející dobou adventu, která zakazovala tanec, zpěv a zábavu. Proto se všichni snažili tento poslední večer radovánek náležitě užít a obyčejně tancovačky končívaly až do bílého rána. Celou kateřinskou zábavu měly na starosti ženy, neboť v tento den platilo tak zvané ženské právo. Ženy platily muzikantům a svým partnerům útratu, chystaly občerstvení a při tancovačce si samy vybíraly protějšky. Jen o půlnoci se vyhlašovala pánská volenka. V den svátku svaté Kateřiny se nesmělo pracovat se vším, co mělo kolo. Proto se tento den nemlelo, ani se nepředlo.
(Zdroj: Lidové obyčeje a nápady pro šikovné ruce - Podzim)