Zdravotníci kritizují opakované oddalování výstavby nových nemocničních pavilonů a neřešení narůstajících problémů, které z toho vyplývají. Do toho kraj odvolal ředitele nemocnice. Dnes navíc mají krajští zastupitelé rozhodovat o mimořádné padesátimilionové dotaci pro nemocnici na uhrazení starých dluhů, zdravotní výbor však nebyl schopný toto řešení schválit.

„Nejsme přesvědčeni, zda si zástupci kraje uvědomují vážnost situace, kdy může být ohrožen provoz nemocnice i její další existence. Situaci vyostřila schůzka vedoucích pracovníků nemocnice s hejtmanem a dalšími zástupci kraje dne 3. června. Rozporuplná vyjádření jednotlivých představitelů kraje ke konečnému termínu výstavby jen prohloubila naše obavy," napsali zdravotníci ve společném prohlášení.

Náhlé personální změny

V reakci na odvolání ředitele náchodské nemocnice Miroslava Vávry zdravotníci uvádí, že místo konkrétních návrhů na řešení palčivých problémů se provádějí pouze náhlé personální změny ve vedení nemocnice, což může vést k její další destabilizaci. Zdravotníkům se nelíbí ani způsob, jakým vedení kraje problémy okolo nemocnice komunikuje. Komunikaci ze strany vedení kraje i zdravotnického holdingu, který nemocnice řídí, označují zaměstnanci nemocnice za nedostatečnou s tím, že si nemohou být jisti, zda zadáním pro nové vedení nemá být další rozvoj či útlum zdravotnického zařízení.

Jednání zdravotního výboru kraje, který nebyl schopný dohodnout se na dofinancování ztrátového provozu z minulých let, je další „troškou do mlýna" k vyostření situace.

Zatímco finanční výbor kraje s dotací padesáti milionů pro nemocnici souhlasil, zdravotní výbor se nebyl schopný usnést, neboť čtyři členové hlasovali pro a tři proti, pro řešení tedy hlasovalo málo členů. Dnes má o řešení tohoto problému jednat krajské zastupitelstvo a dokonce ani členové křehké koalice pod vedením sociálních demokratů nebyli dosud v názoru jednotní.

„To není o tom, jestli ty peníze chceme nebo nechceme dát, ale musíme," upozorňuje Jiří Veselý, primář náchodské interny a krajský zastupitel za lidovce.

Padesát milionů korun je totiž pro náchodskou nemocnici, ke které patří i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, životně důležitých, aby se neocitla na hranici insolvence. Dotace je určena na ztrátovost poskytované péče, kterou nemocnice v minulosti provedla.

„Kraj si prověřil, že tam ty ztrátové služby byly. Bylo zadání, ať se prověří roky 2010 2013 a už za roky 2010 a 2011 ta ztráta nemocnicím za poskytování služeb vznikla. Byla větší než dotace, která byla v těchto dvou letech pro nemocnice alokovaná. To znamená, že těch padesát milionů by nyní mělo být doplněno, aby se ta ztráta dál do nekonečna nekumulovala," vysvětlil Jiří Veselý.

Zaměstnanci: ředitel byl dobrý

Co se ředitele Miroslava Vávry týče, ten přechází do představenstva nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem, kde byl dříve ředitelem.

Jeden ze zaměstnanců nemocnice v Rychnově, která pod náchodský špitál patří, v reakci na jeho odvolání do diskuze na internetovém zpravodajském portálu našich novin napsal, že je přesvědčen, že Miroslav Vávra byl dobrým manažerem. „…jako první v nemocnici ukončil starou socialistickou a poté taky, dovolím si říct, korupční koncepci vedení nemocnice. Doufám, že nový ředitel povede obě nemocnice ve stejném duchu," napsal jeden ze zdravotníků.

Podobně o odcházejícím řediteli hovoří lékařský náměstek Oblastní nemocnice Náchod Antonín Housa. Ředitel Vávra byl podle něj brán zaměstnanci jako záruka, že se to se špitálem myslí vážně. „Jestliže se dozvěděli, že pan ředitel byl odvolán, tak se všichni pozastavují nad tím, jak je to možné," uvedl v minulém týdnu Housa.

Ředitele Vávru do nemocnice dosadilo současné vedení kraje. Po jeho nynějším rychlém odvolání bez nějakého závažného zdůvodnění už si našlo náhradu. Šéfem nemocnice se má bez výběrového řízení stát Zbyněk Chotěborský, ten byl v minulosti třeba ekonomickým náměstkem Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Řádné výběrové řízení se má vypsat až na podzim.