„Náchodské májování má většina lidí spojeno s Prima sezónou, která se v tomto termínu také pořádala. Není tomu ale tak. Májování je věnované oslavám ukončení 2. světové války. Pořádá se už spoustu let a pamatuji si, že jsem jako malý také chodil do lampionového průvodu," upřesnil význam akce za pořadatele Roman Toušek.

Velký zábavný program „Náchodské májování" pro malé i velké se konal ve čtvrtek večer na Masarykově náměstí. Po Street dance taneční skupiny SVČ Déčko vystoupily kapely Fontána a ProRadost. Náměstí zaplnila také řada dětských atrakcí a lákadel jako bylo malování na obličej nebo zhotovení omyvatelného tetování na tělo. Nechybělo ani bohaté občerstvení.

V devět večer vyšel ze Starého města lampionový průvod v čele s mažoretkami MONA Náchod a dechovým orchestrem ze Základní umělecké školy Hronov. Po jeho příchodu na náměstí se pod zámkem rozhořel velkolepý ohňostroj věnovaný právě jen a pouze sedmdesátému výročí od ukončení 2. světové války.

Asi největší zážitek si domů odnášely děti. Ty nevěděly, na kterou atrakci jít dřív, lampionový průvod jim zase navodil nezapomenutelnou atmosféru a na ohňostroj koukaly v úžasu. „Šel jsem v průvodu s lampionem, to se mně líbilo. Nejlepší ale byl ten ohňostroj. To bylo super," svěřil se s nadšením šestiletý Filip Pokorný.

Dnes od deseti hodin se bude v Náchodě konat vzpomínkový den na válečné události. Po uctění památky padlým u památníku Rudé armády na Staroměstském hřbitově bude na Masarykově náměstí uctěna památka kpt. O. Jaroše a generála K. V. Zajončkovského. Následně bude uctěna památka padlým u památníku Rudé armády, stojícího u budovy bývalé celnice v Bělovsi. Od 16.00 hodin se bude promítat ve videoklubu kina Vesmír projekce dobových dokumentů.

Už tento týden v pondělí byla na Masarykově náměstí nainstalována výstava pod názvem „Gross-Rosen historie, která se nás týká". Expozici připravili studenti ze Střední školy propagační tvorby a polygrafie ve Velkém Poříčí. Ta připomíná utrpení vězňů v koncentračním táboře Gross-Rosen a oběti pochodu smrti, který vyšel z polského koncentračního tábora a před sedmdesáti lety prošel naším regionem. Zakončen byl v Choustníkově Hradišti, kde byli přeživší vězni postříleni. Na náměstí si výstavu bude možné prohlédnout do zítra.