Ze tří čtvrtin na polovinu se zmenšila III., takzvaně okrajová zóna národního parku. Zato nejpřísněji chráněná území si polepšila, I. zóna takřka o 2500 hektarů.

„Změnu zonace řešíme už od roku 2009. Je to dlouhodobý proces, kterému předcházelo několikaleté úsilí, stovky jednání, projednávání záměru se všemi dotčenými subjekty, se zástupci samospráv, podnikateli a hospodáři, vypořádání různých připomínek," říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. „Dosavadní zonace vznikla už v roce 1991. Od té doby se ale přírodní hodnota některých částí Krkonoš, především ve vyšších polohách hor, změnila k lepšímu a bylo třeba na tuto skutečnost reagovat," dodal Hřebačka.

Aby bylo jasno nejen na mapách ale i přímo v terénu, přibližně sedm desítek sloupků s cedulemi tak v těchto dnech strážci přemisťují na novou hranici.

„Stav přírodního prostředí se zlepšil natolik, že mohla Správa parku navrhnout a připravit změnu. Výsledkem je nové uspořádání, které vstoupilo v platnost počátkem října," informoval Radek Drahný.

Starostové obcí a měst jsou s novým stavem smíření a i když to pro ně může určité omezení znamenat, žádný zásadní problém v tom nevidí. „Horního Maršova a turistického ruchu u nás se to významně nedotklo. Ne natolik, abychom změnu rozporovali a s nyní platným stavem jsme souhlasili," řekl starosta Pavel Mrázek. „Už je to snad dva roky, co jsme to projednávali. První zóna se nás ale vůbec netýká a s druhou jsme neměli a nemáme žádný problém," sdělil Zdeněk Kraus, starosta Černého Dolu. A stejně to vidí Miroslav Vlasák ze Žacléře. „Naše území je tam okrajově a nijak to nezasahuje do našich plánů."

Všechny změny se uskutečnily v současných hranicích národního parku. Jeho rozloha se nezměnila. Změna zonace bude mít praktický dopad pouze na návštěvníky I. zóny, kde je povolen pohyb pouze po značených cestách.

Park a jeho ochranné pásmo

Současná rozloha parku je 550 km2 včetně ochranného pásma. Péčí o KRNAP je pověřená Správa Krkonošského národního parku se sídlem ve Vrchlabí, příspěvková organizace Ministerstva životního prostředí ČR. Ze správního hlediska se KRNAP a jeho ochranné pásmo rozkládá na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Východní část spadá do Královéhradeckého kraje (65 % plochy, 45 katastrů na území 16 obcí), západní část do Libereckého kraje (35 %, 29 katastrů na území 13 obcí). Území národního parku je rozdělené na tři zóny s rozdílným ochranným režimem. Zvláštní ochranný režim mají i menší, přírodovědecky vysoce hodnotná území rozkládající se mimo horskou část – např. Lom Strážné, Slunečná stráň nebo Sklenářovické údolí. Ochranné pásmo není součástí KRNAP, ale tvoří přechod mezi 3. zónou a volnou, intenzivně využívanou krajinou Podkrkonoší.

Změny velikosti jednotlivých zón

Do 30. září 2015
I. zóna – 4502 ha, 12,4 %
II. zóna – 3417 ha, 9,4 %
III. zóna – 28 408 ha, 78,2 %
Celkem – 36 327 ha
Ochranné pásmo – 18 642 ha

Od 1. října 2015
I. zóna – 6984 ha, 19,2 %
II. zóna – 9836 ha, 27,1 %
III. zóna – 19 507 ha, 53,7 %
Celkem – 36 327 ha
Ochranné pásmo – 18 642 ha