Bude o toho i ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas. „Vlastně to bude v sobotu vůbec největší pálení čarodějnic. Jsem rád, že budeme u toho. Pro královédvorskou zoologickou zahradu je pozvání k účasti na této akci významným oceněním našich ochranářských aktivit," řekl Rabas novinářům.

Keňská vláda chce demonstrativním zapálením více než 100 tun slonoviny a více než tuny nosorožčích rohů vyslat světu jasný vzkaz – obchod se slonovinou a nosorožčí rohovinou vede k masivnímu vyvražďování zvířat, proto je nutné ho ukončit. Zoologická zahrada Dvůr Králové na problém pytlačení nosorožců upozornila na podzim roku 2014 spálením svých zásob nosorožčí rohoviny. Částečně i jako důsledek této sledované akce byla v dvorské zoo v listopadu 2015 podepsána deklarace mezi Vietnamem a Českou republikou o spolupráci, vedoucí k potlačení nelegálního obchodu s ohroženými druhy, a to hlavně se slonovinou a nosorožčími rohy. Česká republika je jednou z tranzitních zemí, přes niž především nosorožčí rohovina proudí do konzumentských zemí východní Asie. Množství pálené slonoviny a rohoviny je vysoké. Pro srovnání – při dosud největším pálení bylo zažehnut přibližně osmkrát menší počet klů. Velká část klů a rohů nepochází ze zvířat upytlačených v Keni, ale z kontrabandu zadrženého při kontrolách a z přirozeného úhynu zvířat.

Svou přítomností ochranáře podpoří řada známých osobností, například čínský basketbalista Jao Ming, herci Leonardo di Caprio a Nicole Kidmanová a další slavní.