Sjezdařům stačí ke spokojenosti mráz, běžkaři se ale bez přírodního sněhu neobejdou. To nic nemění na tom, že na sezónu je třeba se připravit. A doufat, že nebude jako ta loňská.

Sledujte rolby

Projekt Krkonoše – lyžařský běžecký ráj tuto sezónu nabídne téměř 600 kilometrů tras. „Vyznačených a strojově upravovaných, turistických i homologovaných závodních, vedených v horské i podhorské části krkonošského regionu," informoval manažer projektu Pavel Klapuš.

Obnovené jsou také značky   krkonošské lyžařské magistrály v celé délce 73 kilometrů, připraveno je téměř padesát velkoplošných informativních map Krkonoš se zakreslenými tratěmi.

„Převážná většina roleb upravujících běžecké tratě je vybavená GPS přístroji a monitoring pohybu strojů v terénu lze sledovat na internetových  stránkách. Například bilestopy.cz či krkonose.eu. Informace o stavu přinášejí i jednotlivé lyžařské areály na svých webech," doplnil Pavel Klapuš.

Běžecký ráj
Projekt Krkonoše – lyžařský běžecký ráj propojuje pravidelně upravovanými trasami celé Krkonoše. V každé zimní sezoně, již od roku 2000, je péčí  lyžařských areálů a klubů i některých měst a obcí připraveno pro návštěvníky několik set kilometrů tras. Celými Krkonošemi od Harrachova do Žacléře prochází páteřní magistrála, na ni pak navazují místní lyžařské cesty a okruhy.

Horský web nově

S přípravami je hotová i Horská služba. „Proběhlo doplnění materiálu k ošetření zraněných, kontrola vozového parku, doobsazení personálem jednotlivých středisek. Pro lepší všeobecnou informovanost máme nově a přehledněji zpracované stránky www.horskasluzba.cz," předeslal Adolf Klepš, náčelník Horské služby oblasti Krkonoše.

Pro zájemce je stále ke stažení do mobilních telefonů aplikace, kterou u sebe nosí už víc jak 10 tisíc lidí. Jejím prostřednictvím byla Horská služba aktivována zhruba 200 krát, z toho ve 20 případech se jednalo o ostré akce a při některých se podařilo zachránit život nebo zdraví. „Během letního období jsme také ve skiareálech vytipovali lyžařsky nebezpečné úseky a místa u sjezdových tratí, které následně provozovatelé zabezpečili sítěmi a ochrannými polštáři," dodal Adolf Klepš.

Freestyle frčí

Na zimní sezónu jsou připraveni i provozovatelé areálů, ve většině už jsou sněhová děla v provozu. Na Černou horu v pondělí mohli vyrazit první lyžaři.

Běžné sjezdové tratě už ale ke spokojenosti návštěvníků nestačí. Proto se i letos ve Špindlerově Mlýně zaměřili  na freestylový terén a překážky. „Chceme oslovit nejen pokročilejší a zkušené jezdce, ale i úplné začátečníky. Tentokrát jim nabídneme tři upravované freestyle prostory, z nichž největší novinkou bude Snowpark Svatý Petr umístěný nad výstupem dvousedačkové lanovky podél vleku „Hřiště". Nebude chybět U-rampa ani oblíbený Funtrack na Hromovce," sdělil René Hroneš, obchodní ředitel Skiareálu.