Mrzne na lepší časy, mohou si konečně říci lyžaři i provozovatelé zimních středisek.

Předposlední noc roku 2015 klesly teploty v Herlíkovicích na – 3 stupně, v Mladých Bukách na – 5 a v tomhle rozmezí se pohybovala většina horského území. Sněžná děla tak opět chrlí umělý sníh.

Za horší podmínky půl skipasu

Přestože řada středisek musela provoz přerušit nebo sezónu ještě ani nespustila, ve Špindlerově Mlýně se od zahájení lyžuje nepřetržitě dál. „I když bylo dosud teplo a stále nesněží, daří se nám udržet skiareál i během vánočních svátků alespoň částečně v provozu. Lyžaři mají k dispozici pět kilometrů sjezdovek včetně nejdelší modré na Svatém Petru. Ta měří 2,7 kilometru a je tedy v současnosti nejdelším zasněženým svahem v Čechách," uvedl ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn Čeněk Jílek s tím, že plně v provozu je navíc nová Hromovka, malý hank na černé ve Svatém Petru, vlek Stoh i jedna ze sjezdovek na Horních Mísečkách.

„Naštěstí se vyplnily předpovědi meteorologů a začalo mrznout. Nad ránem jsme tak okamžitě začali zasněžovat. Díky novým sprchám dokážeme vysněžit svahy v mnohem kratším čase. Stačí dva dny plného provozu a můžeme otevřít další sjezdovky," doplnil Čeněk Jílek.

Za zhoršené podmínky se pak Skiareál rozhodl nabídnout kompenzaci. „Skipasy zůstávají dle platného ceníku, rozhodli jsme se pro jinou formu odměny něž redukci ceny. Jsme jedno z mála středisek v provozu, očekáváme velký nápor lidí a lyžování by už pak nebylo komfortní. Jako poděkování všem, kteří zde od 26. prosince až do zlepšení podmínek lyžují, věnujeme za každý den voucher na jednodenní skipas s padesáti procentní slevou," řekl obchodní ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

Pec po krátké pauze zase jezdí

Díky poklesu teplot mohou znovu zasněžovat i ve SkiResortu Černá hora – Pec. „Včera se opět začalo lyžovat v Peci pod Sněžkou a postupně budeme otevírat další sjezdovky na Černé hoře," informovala Zina Plchová. Tady zvolili kompenzaci v podobě nižších cen jízdenek. „Do odvolání, tedy dokud se nezlepší lyžařské podmínky, stojí jeden den lyžování dospělého 400 korun, juniora a seniora 300 a dítě od 6 let 200 korun," doplnila Zina Plchová.

Běžkaři mají smůlu. Musí čekat

Pro příznivce běžeckého lyžování je situace jednoduchá, dokud nenapadne, mají smůlu. „Na Mísečkách tratě nesjízdné. Jedině se dalo lyžovat na svážnici, která křižuje Medvědín, ale až za sjezdovkami v nejvyšším místě na cca 900 metrech. Bylo tam ale dost trénujících," informoval na serveru kamzasnehem.cz uživatel Vláďa. Obdobně špatná situace panuje také na Černé hoře.