Obnova poutního místa nabrala tempo. Vloni v hlavní budově využívané Sdružením Neratov zahájila provoz kavárna.

Po Velikonocích čeká malou obec další sláva. Otevírat se bude zrekonstruovaná hospoda s obchodem. „Rekonstruovala se už v devadesátých letech, ovšem nepříliš zdařile. Pamětníci tvrdí, že na cestě z Bartošovic do Neratova stálo kdysi šest hospod," říká Antonín Nekvinda, člen rady Sdružení Neratov.
Vesnice před 2. světovou válkou vzkvétala. Byla samostatnou obcí s vlastním katastrálním územím. Neratov měl okolo dvou a půl tisíce obyvatel. Po odsunu Němců po válce obec téměř zanikla.

Obchod se bude nacházet ve stejné budově s hospodou. „Nabízet bude smíšené zboží, stejně jako doposud. Pouze se přesune přes silnici do nového."

Sdružení Neratov vedle obnovy kdysi k zániku odsouzené vsi a kostela podporuje pěstounské rodiny a pomáhá lidem s mentálním postižením. Poutní místo má zůstat místem, kde návštěvníci naleznou klid a pohodu. „Zároveň se snažíme o to, aby turisté Neratovem pouze neprojížděli," vysvětluje vizi neratovského rozvoje architekt Radek Podorský.

Otevření hospody a obchodu je se uskuteční před letní sezonou. Připravuje se výstavba informačního centra a pracuje se na dalších krocích koncepčního rozvoje Neratova. „Zpracovali jsme projekt v rámci integrovaného regionálního operačního programu a zároveň jednáme o úvěru na výstavbu minipivovaru. Pevně věříme, že se intenzivní příprava na jeho start rozběhne v květnu," předpokládá Nekvinda. „První pivo bychom v Neratově chtěli uvařit hned zkraje příštího roku – v lednu nebo v únoru."