Je to pořádný veletoč, změna, kterou možná málokdo předpokládal. Osmkrát trestaný recidivista, který je obžalován 
z vraždy, se k ní před policisty přiznal. Jenže u soudu naprosto otočil…

Případ Milana Horvátha, jenž je obžalován z vraždy Kláry Danišové, sestry své partnerky, začal ve čtvrtek řešit Krajský soud v Hradci Králové. Pětadvacetiletému muž hrozí až dvacetiletý trest. Vedle vraždy je obviněn také z dalšího drsného zločinu – a to z loupeže.

Horváth měl Danišovou zabít v srpnu minulého roku
v Hrobičanech na Jičínsku. Ona byla podle všeho dealerkou pervitinu, který nyní ve vazbě držený Horváth užíval. A od Danišové si ho pravidelně kupoval.

V osudnou noc, 19. srpna mezi druhou a třetí hodinou ráno, jel s Danišovou půjčenou Škodou Felicia. Ženě slíbil, že jí uhradí dlužné peníze za drogu. „Auto jsem mu půjčil," přiznal svědek Rudolf Samko, v jehož voze se měl zločin udát.

V autě Horváth Danišové podle obžaloby ublížil. „Pod vlivem methylamfetaminu, v úmyslu zmocnit se drogy, o které předpokládal, že ji má 
u sebe, napadl poškozenou, tak, že ji udeřil pěstí do obličeje, poté ji vytáhl z vozidla a znovu ji několikrát udeřil do obličeje," stojí v dokumentu.

Jenže Danišová mu pervitin nedala a Horváth měl 
v útoku pokračovat.

„Třikrát bodl poškozenou nožem do břicha a způsobil jí tím bodnořeznou ránu v pravém nadbřišku a poškozená na následky těchto poranění na místě zemřela," vypočítal státní zástupce   Milan Vacek.

Po zločinu proběhla rekonstrukce, při níž Horváth spolupracoval. Policistům při výslechu pak potvrdil: „Jezdil jsem za ni jako za dealerkou pervitinu. Předpokládal jsem, že má drogu u sebe, a že ji získám pro sebe. Zabil jsem ji proto, aby se nikdo nedozvěděl, že jsem ji napadl."

Jenže včera před senátem tvrdil úplně něco jiného. Přišel se verzí útoku neznámých vetřelců. „Určitě se to nestalo, vždyť to byla moje švagrová," tvrdil soudu. „Po cestě nás zastavilo auto a z něj vystoupili lidé, kteří zbili mě i jí. Já jsme zpanikařil a ujel jsem."

Policisté ho podle něj „zmanipulovali", a proto se k zločinu nejprve přiznal. „Horvátha ale usvědčují expertízy," podotkl státní zástupce.

Vedle trestu by v případě odsouzení Horváth také musel zaplatit odškodné. Opatrovník dcer zabité Danišové totiž žádá náhradu ve výši 480 tisíc korun.