Rozhodnutí vydat se právě v tu chvíli a tou cestou ani Petr Dřevikovský, ani Jan Rom dopředu neplánovali. Ale byli ve správný čas na správném místě a díky nim dva lidé nedaleko Hrádečku přežili vážnou autonehodu, která by jinak měla fatální následky.

Dalo by se říci, náhoda. To ano. Ale především ochota pomoci a riskovat vlastní zdraví rozhodly, že šestnáctiletá dívka a devatenáctiletý mladík v nabouraném a hořícím autě nezůstali.

„Byli jsme tu na dovolené a jeli se podívat na Hrádeček. Projeli jsme ho a už jsem se chtěl otočit, ale manželka mi řekla, ať ještě pokračujeme. A na táhlé rovině jsme v příkopu uviděli nabourané auto. Kouřilo se mu z motoru, myslel jsem, že je to chladič. Ale pak už byly vidět plameny. V duchu jsem si říkal, hlavně ať v něm nikdo není. Neměl jsem s podobnou situací žádné zkušenosti," popsal první okamžiky Jan Rom z Ostrova nad Ohří. „Uviděl jsem ale někoho za volantem, žádné dveře však nešly otevřít. Naštěstí jsem našel kus dřeva a podařilo se mi rozbít okno u řidiče. Mladík měl zaklíněnou nohu pod volantem, křičel, ale nedalo se nic dělat. Po zádech jsem ho dostal ven. Volal na mne, že je tam ještě dívka a to už přišel s pomocí Petr Dřevikovský."

Ten se na místo také dostal úplně náhodou. „Pracovně jsem jel do Paky a vezl tetu, která pořád řešila prezidenta Havla a jeho chalupu na Hrádečku. Chtěl jsem jí překvapit a aniž bych jí něco řekl, vzal jsem to právě tudy," podotkl Petr Dřevikovský.

Zachránili dva životy a patří jim tak titul Gentleman silnic

Když Petr Dřevikovský k Hrádečku přijížděl, plameny z havarovaného auta viděl na dálku. „Pomohl jsem odtáhnout kluka dál, báli jsme se, že vůz vybouchne. Pak jsme bočním okénkem vytáhli dívku. Ta se praštila do hlavy a byla dost mimo. Štěstí, že nárazem neprasklo přední sklo. Z motoru šly plameny přes kapotu až na něj," ohlédl se zpět.

Každý jinak

Pro Jana Roma byla tahle zkušenost vůbec první v životě. „Řídím padesát let takřka denně, ale něco podobného mne ještě nepotkalo. Ale tady Petr Dřevikovský, to je legenda," poukázal s úsměvem při včerejším předávání ocenění Gentleman silnic na svého kolegu. „Mám na to vyloženě smůlu. Snad to ani nebudeme rozebírat, to bych tady odpovídal do večera," pokrčil rezignovaně rameny.

„Řešíme zhruba 1000 až 1200 nehod ročně, vloni jsme měli v trutnovském okrese pět úmrtí. Letos jsou tři a že počet není již teď vyrovnaný, za to vděčíme bezprostřednosti a odvaze právě těchto mužů," zmínil vedoucí Dopravního inspektorátu Jiří Prouza. „Příčiny nehod jsou u nás v podstatě stejné jako v celé republice, nerespektování dopravního značení, alkohol a rychlost. Snad jen díky většímu množství lesních porostů máme hodně srážek se zvěří. Letos už jich bylo 90," doplnil.

Vážím si odhodlání obou řidičů, oceňuji, jak k řešení nenadálé situace přistoupili. Ne každý by byl schopen reagovat tak, jak jste to předvedli vy," neskrýval uznání k oběma přítomným trutnovský policejní šéf Pavel Škandera před předáním věcných cen a certifikátů.

Nebýt lhostejný

Gentleman silnic je společným projektem Police ČR a České pojišťovny, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Dosud převzalo ocenění 108 lidí, z toho 21 žen, na více jak 40 místech celé republiky.