Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noční čtení odstartuje v Opočně a Vamberku

Opočno, Vamberk - Dvě z třiceti devíti českých měst, kde se 13. května uskuteční projekt Noc literatury 2015, leží na Rychnovsku, je to Vamberk a Opočno.

13.5.2015
SDÍLEJ:

NOC LITERATURY se koná u Mariánského kostelíka, toto místo zaujalo také turisty z Červeného Kostelce (na snímku), kteří se přijeli do Opočna podívat o několik dní dříve.Foto: Dana Marková

Místa, kde můžete zažít Noc literaturyDo Noci literatury se zapojilo 39 českých měst.
Akce se uskuteční také na Rychnovsku, a to hned na dvou místech – ve Vamberku a Opočně.
Praha
Březnice, Červený Kostelec, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov
Cheb, Chlumec nad Cidlinou, Chrudim, Dačice, Havlíčkův Brod, Jičín
Jihlava, Kadaň, Karlovy Vary, Klášterec nad Ohří, Kroměříž,Kutná Hora
Litoměřice, Neratovice, Nové Město nad Metují, Olomouc, Opočno
Písek, Plzeň, Prachatice, Rožnov pod Radhoštěm, Semily, Slavonice
Staňkov, Tábor, Třinec, Ústí nad Labem, Vamberk, Vsetín, Vyškov
Železná Ruda, Zlín, Znojmo

Ve Vamberku a v Opočně se připojili poprvé k akci, jejíž devátý ročník proběhne i za hranicemi naší republiky, a to v dalších dvanácti evropských zemích. Garanty konání jsou tamní Česká centra při EUNIC (sdružení evropských národních kulturních institutů).

Noc literatury je vlastně veliký čtenářský happening, během něhož představují pořadatelé návštěvníkům současnou evropskou literaturu velmi netradičním způsobem. Jedná se o spojení zajímavého textu, neobvyklého místa a originální prezentace, což zaručuje jedinečný kulturní zážitek.

„Vzhledem k tomu, že podmínky účasti jsou poměrně náročné, zapojovaly se zpočátku pouze velké knihovny ve velkých městech," řekla na úvod Marcela Poláčková z knihovny ve Vamberku a pokračovala „Čtení ukázek z knih by mělo probíhat paralelně, ale to u nás, protože jsme malé město, nepřichází v úvahu."

Jak tedy ve Vamberku akci naplánovali? „Vybrali jsme tři velice zajímavá místa. V 19 hodin začneme v Muzeu krajky, dále se přesuneme do obřadní síně radnice a nakonec do kostela sv. Prokopa. Výhodou těchto prostor je, že jsou soustředěny na náměstí, takže lidé nebudou muset běhat po celém městě," sdělila program knihovnice.

Z letošní pestré nabídky uslyší účastníci Noci literatury ve Vamberku ukázky z knih Back up belgického autora Paula Colizeho, Hosté – Merethe Lindström (Norsko), Bohyně malých vítězství – Yannick Grannec (Francie), Accabadora – Michela Murgiová (Itálie), dále Mariinu závěť od Colma Toibína (lrsko) a přestavena bude také kniha Gerron od Švýcara Charlese Lewinskyho.

Vedle čtení ukázek vybrané evropské literatury je úkolem pořadatelů zatraktivnit program „literární noci" účastí známých osobností. Volba knihovnic z Vamberka padla na „hvězdy krajského formátu": „Rozhodli jsme se oslovit herce Klicperova divadla v Hradci Králové. Jejich reakce byla úžasná a velmi ochotně nám vyšli vstříc. První souhlasil Ondra Malý (manžel Pavly Tomicové) a na jeho doporučení jsme oslovili Lenku Loubalovou a Martinu Eliášovou, které mají prý hezký přednes. S nimi dorazí ještě Kristýna Kociánová.

Vedle čtyř hereckých profesionálů potěší návštěvníky ještě Karel Uhlíř a Alena Joachimsthalerová ze spolku DS Zdobničan," odtajnila složení těch, kteří ve Vamberku budou posluchačům 13. května číst, Marcela Poláčková a dodala, že druhá květnová středa bude pro ni i její kolegyně náročná už od rána, neboť se opět po roce aktivně zapojí do Českého dne proti rakovině prodejem známé žluté květiny.

Opočno

Noc literatury ale oslaví také v Opočně u Mariánského kostelíka. „Kdybychom byli z Opočna, určitě bychom ve středu přišli. Noc literatury v tak kouzelném zákoutí by nás lákala," ocenili turisté z Červeného Kostelce místo, které Opočno zvolilo pro četbu v rámci Noci literatury.
Celostátní akce, které se opočenská knihovna účastní poprvé, proběhne už zítra, začátek je stanoven na 18. hodinu.

Co Noc literatury znamená pro knihovnici Markétu Švandovou? „Smyslem je návrat ke knihám. Společně sdílená radost při jejich četbě mi připadá jako velmi dobrý nápad. Pro mě to znamenalo seznámit se se všemi tituly, které jsou pro letošní ročník určeny, a sehnat interprety. Teď už jen doufám, že přijdou posluchači," zve knihovnice. Stejně zve i kout dýchající romantikou, který si jako jeden z mála ještě zachoval přirozenou krásu, umocněnou blízkostí staré zvonice a Mariánského kostelíka. A do jakých knih se budou moci účastníci zaposlouchat? Z široké nabídky současné světové literatury pořadatelé vybrali tři.

Díky připravené anotaci se posluchači dozví, o čem kniha je, a vyslechnou úryvky. „Například Strážkyně pramene zavede čtenáře do světa budoucnosti plného beznaděje a úzkosti, kde jedinou jistotu a oporu představuje nejproměnlivější ze všech živlů – voda. Další kniha je příběhem muže, který se po autonehodě probudí upoutaný na nemocničním lůžku, zjišťuje, že se nemůže hýbat ani komunikovat – je postižen syndromem uzamčení. Chtěl by však pochopit, co se mu stalo, a proto se zpětně snaží složit skládačku svého života," přibližuje vybraná témata Markéta Švandová.

Kromě čtení 
zažijí i piknik

Středeční večer zároveň slibuje čtení ve velmi příjemné podobě. Louka spolu s občerstvením mu přidá nádech pikniku, mezi čtením budou znít i krátké hudební improvizace, program by neměl přesáhnout hodinu. „Témata knih jsou zajímavá, možná se o nich společně rozpovídáme. Pokud se sejde skupinka lidí naladěných na stejnou notu, mohli bychom se při knize vídat i častěji než jednou za rok," zvou na středeční Noc literatury v Opočně pořadatelé.

Dana Ehlová, Dana Marková

Autor: Redakce

13.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Merkelová začala jednat o budoucí německé vládě. Její pozice je oslabená

Německá kancléřka Angela Merkelová podnikla ve středu první zkusmé kroky k vytvoření nové spolkové vlády. Potenciálně obtížná jednání by měla vést ke vzniku národní koalice konzervativců (CDU/CSU), svobodných demokratů podporujících podnikání (FDP) a Zelených. Kancléřka má ale oslabenou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení