Letní dílny pořádá občanské sdružení Open Art Nová Paka. Dílny nabízejí dětem a mládeži rozličné možnosti trávení volného času během prázdnin.

„Snažíme se rozvíjet dětské tvůrčí schopnosti a dovednosti, usilujeme o setkání různých pohledů na svět a jejich konfrontaci, která povede k tvorbě a spolupráci. Výsledky práce jsou následně prezentovány při závěrečných výstupech směrem k veřejnosti. Každá dílna je zakončena vernisáží, filmovou premiérou, tanečním či divadelním představením," řekla zakladatelka a provozovatelka tábora Kateřina Krejčová.

Vnímat a chápat

„Letošní dílny máme seskupeny do jednoho měsíce, takže v některém týdnu probíhají souběžně dvě, tři. Kapacita tábora je třicet dětí, většinou jsou rozděleny do dvou skupin, kde se jim můžeme plně věnovat a individuálně s nimi pracovat. V rámci jednotlivých dílen se nesnažíme účastníky pouze učit řemeslu, ale chceme je vést k vnímání svého okolí, prostředí, světa druhých lidí, ke snaze porozumět, respektovat a spolupracovat," vysvětluje princip tábora Kateřina Krejčí.

Tábor Štěpánů…
Štěpán Kovačič, Horoušánky,9 let (na snímku vlevo).
Jsem tu se ségrou, ta je tu potřetí, já podruhé. Kamenářskou dílnu jsem zvolil, protože mě baví hledat poklady, i když u toho bolí nohy. Našel jsem české granátky, jednou i citrín. Jinak je tu všechno dobrý, i jídlo.
Štěpán přijel z Prahy, ale bydlí v Dobré Vodě, 8 let
Je to dobrý, baví mě hledat kameny, vedoucí jsou taky dobrý.
Štěpán Aubchrecht
z Troskovic je potřetí v Roškopově
Baví mě sbírání kamenů, ve své letošní sbírce mám už granátky
a citríny.
Aneta z Hradce Králové, 9 let, nováček a trošku se jí stýská
Ráda sbírám kamínky, už jsem našla achátky. Líbí se mi tu všechno.
Tereza Bydžovská 9 let, Hradec Králové, kamarádka Anetky
Je to tu hezké, určitě se sem vrátím.
Marek 21 let, vedoucí
Děti jsou hodné, poslouchají. První část týdne máme v terénu, pak řežeme, brousíme, vystavujeme.


Děti měly opět na vybranou. Mohly se nechat zlákat výtvarno – divadelní dílnou, kde pod vedením japonského výtvarníka a loutkoherce Noriyuki Sawy vyzkoušely tradiční i netradiční výtvarné techniky, práci s různým materiálem, tvorbu loutky a dalších divadelních rekvizit. „Nory je u nás už počtrnácté. On například jede turné New York, Roškopov, Tokio. Když přijel poprvé, tak nám vypravoval, že se mu narodila dcera. Letos ji přivezl, bylo to neuvěřitelné, je to už slečna."

Rodiče mohli své ratolesti také přihlásit na filmovou dílnu, kde se účastníci filmovými postupy pokoušeli ztvárnit témata do krátkých skečů, reportáží, trikových scén a mnohých jiných audiovizuálních žánrů.

Novinkou byla výtvarně-divadelní dílna pod vedením Jiřího Jelínka a Matěje Pospíšila zakončená putovním divadelním představením. Ta byla určena dospělým. Opět fungovaly fotografická, taneční i muzikálová dílna, takže výběr určitě pestrý. Letní setkání zakončili kamenáři.

„Já bych dal tady paní kamínek, aby měla na památku," vkročil nám do rozhovoru Fanda Vaněk z Jilemnice. Musím se přiznat, že Fanda mě zaskočil a především mile překvapil. „Já to mám po mamce. Mamka taky sbírala kameny. Už toho mám dost, tak čekáme, až na zahradě dokončíme domeček a tam budu mít svoji expozici," sděluje mi nadšený sběratel. „Ten váš jsem našel tady někde na cestě," vrací mě do reálu. To abych si asi nemyslela, že kvůli mně šplhal někam do hor…

S kamenáři se současně koná i sochařské sympozium. Výstup bude mít v sobotu. Letos půjde o drobnější objekty v přírodě. „Bez podpory ministerstva, kraje a obecního úřadu bychom se neobešli," přiznává Kateřina.

Až se v sobotu zazipne zdrhovadlo na posledním stanu, Kateřina se vrhne do přípravy dalšího projektu, kterým je Svatovavřinecká pouť. Půjde o procházku krajinou s odborným výkladem, zakončená koncertem v kostele sv. Vavřince.