Panuje zde totiž nejpříznivější podnikatelské prostředí z celé České republiky. Je vidět, že strana Sportovci pro město, která letos s osmi získanými mandáty do městského zastupitelstva posty na radnici obhájila, spravuje město dobře po všech stránkách. Na druhou pozici spadl loňský vítěz Humpolec, třetí skončil Pelhřimov.

Srovnávací výzkum Město pro byznys, který již sedmým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí Prahy, zpracovala agentura Datank.

V Nové Pace funguje malá, ale efektivní radnice. Její zajímavostí je, že starostenské žezlo po letošních volbách převzal po Rudolfu Coganovi jeho bratr, bývalý poslanec Josef. Odstupující starosta si během svého působení v úřadu zakládal na tom, aby tým jeho spolupracovníků měl zkušenosti také z jiných profesí. Pestré složení zkušených lidí na radnici je zřejmě jedním z klíčových důvodů úspěchu města v oblasti přístupu veřejné správy. V této oblasti byla Nová Paka nejlepší v ČR.

„Nová Paka bodovala především v kritériích, která spadají do oblasti Přístup veřejné správy. Výborně dopadla v testu elektronické komunikace živnostenského odboru a z pohledu obsahu pro podnikatele má kvalitní webové stránky. Politika města v oblasti nastavování podnikatelských poplatků, především lázeňského či rekreačního, poplatku z ubytovací kapacity nebo ze vstupného patří v rámci České republiky k těm příznivějším a také daň z nemovitosti pro podnikatele nastavila radnice na nejnižší možnou úroveň," uvedla analytička agentury Gabriela Šamanová. 

„Mám radost, ale pořád je co zlepšovat. My jako starostové nemáme moc možností, jak podporovat podnikatele, ale důležité je, abychom jim podnikání nekomplikovali. Měli bychom se snažit vytvořit stabilní prostředí a zákony neměnit tak často, jako se teď děje. Ale to je spíš vzkaz našim zákonodárcům," řekl k vítězství odstupující starosta Nové Paky Rudolf Cogan.

Rudolfa Cogana měli možnost vidět i slyšet lidi v úterý v televizi ČT 1. Na otázku moderátorky – na co si podnikatelé nejvíce stěžují a čím jim vycházelo město vstříc, odpověděl: „ Většinou si stěžují na složitost správních předpisů, strnulost veřejné správy a na dotace. Na další otázku, zda se podnikatelé dočkají nějaké podpory od radnice Rudolf Cogan reagoval, že podporovat podnikatele je trochu protimluv. „Podnikatelé nepotřebují podporu, potřebují, aby neměli překážky, aby se jim neházely klacky pod nohy. Když pomohu jednomu podnikateli, tím v soutěži znevýhodním druhého. S těmi zásahy je nutná velká opatrnost," míní Cogan a pokračuje. „V otevřené průmyslové zóně prodáváme pozemky pro podnikatele za 620 Kč za čtverečný metr. Jsou to peníze, které město do těchto pozemků vložilo.

Uvažujeme o zlevnění, ale na druhé straně se nám to zdá nespravedlivé, protože někteří si to již za tuto cenu pořídili. Obecně si myslím, že stát, kraje a města by se měly zaměřit obecně na infrastrukturu, například na komunikace.  Míla Pour