Hodně dětí, málo míst ve školkách. Věta, která se v Hradci poslední léta často opakuje. Stovka malých dětí teď najde útočiště v nové školce v Podzámčí. A je to útočiště luxusní. Radnice za něj zaplatila 30 milionů korun a investice se vyplatila.

„Snažili jsme se, aby vznikly prostory, které budou dětem maximálně vyhovovat," řekl Jaromír Vlček, stavbyvedoucí z firmy STAKO, která školku stavěla.

Školka musí být naše
Dana Dvořáková, ředitelka MŠ v Podzámčí: „Děti miluji a práce s nimi mě naplňuje. Dávám do ní všechno. Doufám, že to bude vidět a všichni budeme o školce říkat, že je NAŠE a doopravdy to tak myslet."

Školka se skutečně vůbec nepodobá těm, co se stavěly v letech minulých, budova je obložená dřevem, vstupní hala je zároveň ústředním prostorem s vysokými stropy podepřenými dřevěnými sloupy. „Je to nádhera, jen nevím, jak budeme měnit žárovky ve světlech," se smíchem komentovala Dana Dvořáková, ředitelka nové čtyřtřídní školky. Místnost má i výbornou akustiku, takže pro besídky a třeba divadlo  je ideální. Stejně vzdušné a prostorné jsou i třídy.

Zrod nové školky přitom nebyl úplně hladký, proces, který začal v roce 2010, brzdil antimonopolní úřad, který zkoumal postup města ve věci přípravy výstavby školky.

„Jsem ráda, že po všech těch peripetiích se povedlo dotáhnout stavbu mateřské školy do zdárného konce," pochvalovala si při slavnostním čtvrtečním otevření  Anna Maclová, náměstkyně hradeckého primátora.