Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový festivalový tým přichází s cirkem a úsměvem

Jičín - Město se už v září přemění v pohádkové cirkusové šapitó, ve kterém budou vzduchem léta akrobati, řádit klauni, žongléři, procházet se chůdaři, a to všechno proto, aby vás pobavili a vyloudili na vašich tvářích úsměv.

31.7.2016
SDÍLEJ:

Dramaturgyně letošního festivalu Pavlína Paličková představuje médiím nabitý program. Foto: DENÍK/Iva Kovářová

IVA KOVÁŘOVÁ

Ano, hádáte správně, řeč je o letošním pohádkovém festivalu, jehož námětem je cirk a který vypukne 7. září. Mladé tváře, které se ujaly řízení jednoho z největších podniků pro děti, který nemá v České republice obdoby, přinášejí nové pojetí pohádkového harašení, určeného nejen dětem.

Do Jičína pozvali organizátoři Matěje Rupperta a Monkey Business, Michala Malátného, Xindl X, Petra Bendeho i Evu Matějovskou a Jana Ondera. Zahájení festivalu se neobejde bez Jiřího Lábuse a Long Vehicle Circusu. Pět festivalových dnů nabídne 13 scén, 65 dílniček a 65 hodin programů, zhruba 250 účinkujících, a tak loňských 85 tisíc návštěvníků bude možná překonáno. 

Dramaturgyní 26. ročníku je Pavlína Paličková, která nám přiblížila letošní téma. „Je o novodobém cirkusu, takže to není o drezúře zvířat a klasickém šapito. Je to vlastně divadlo v cirkuse a cirkus v divadle. Jde o souznění cirkusu, divadla, hudební scény, tance, pohybu, akrobacie. Představení budou mít za cíl diváka pobavit a zároveň ho vtáhnout do děje."

Jičín bude během pohádky rozdělen do několika zón. U kostela sv. Jakuba vyroste scéna, kde se objeví mimové, flašinetáři, pouliční umělci.

Středobodem dění bude Valdštejnovo náměstí s klauniádou, vyroste zde šapito, kde se budou děti učit žonglovat, procvičovat si balanční cviky, vznikne tu cestička pro minichůdy, bude zde fungovat klaunská i hudební dílna a bublinárium.

PARK V POHYBU

V zámeckém parku vznikne cirkusová škola s akrobatickými cviky, zhlédnete tu například akrobacii na šálách, kterou si můžete i vyzkoušet. Chybět nebude lanové centrum a provazochodci a další atrakce.

Ryneček zůstane se scénou a prezentací škol v původním duchu, dílničky tu budou spíš rukodělné.
Velké nádvoří zabere Cirkus Nostalgie, který příchozí zavane do prostoru maringotek a pravého cirkusového hemžení.

ZAHÁJENÍ, CIRKUS BUDE!

Ve středu 7. září je pohádkový festival slavnostně zahájen tradičním průvodem, kterého se zúčastní mimo jiné známé osobnosti jako patron festivalu Jiří Lábus, starosta a hejtman města s purkmistryní, klauni, Pohádková dětská rada, kouzelníci, vojáci, bubeníci, masky a především návštěvníci festivalu. Chybět nebude ani vyhlášení zajímavých masek z průvodu, originální bubenická show Mlask, disco show plná cirkusových prvků, taneční klaunská show s Honzou Onderem a Lucií Hunčárovou a mnoho dalšího.

Ve čtvrtek k nám zavítají Zdravotní klauni, kteří do Oblastní nemocnice v Jičíně a do Domova pro seniory přinesou humor a radost dětem, dospělým i seniorům.

V pátek nás čeká dechberoucí podívaná, přijedou nás navštívit provazochodci ve výšinách, kteří vždy patřili k tomu nejlepšímu, co může nabídnout vrcholová show. Ve Farské zahradě se uskuteční Hajajovské čtení s Michalem Malátným z úspěšné skupiny Chinaski. V podvečerních hodinách je pro návštěvníky přichystán Světýlkový průvod.

Jak už to tak bývá, sobotní den je vrcholem festivalu Jičín – město pohádky nejen v počtu návštěvníků, ale i v pestrosti programu. Od rána pojedeme ve velkém stylu. Čeká nás vystoupení taneční skupiny Destiny Jičín, skupiny Xindl X, představení Přijela k nám ZOO! od zástupců Zologické zahrady Dvůr Králové nad Labem Před ohňostrojovém burácení roztančí Valdštejnské náměstí skupina Monkey Business.
V neděli se můžete vydat na výlet parním vlakem za (Ci)pískem.

Po celý festival budou podle pořádajícího nadačního fondu připravena zajímavá představení nejen z místních škol, spolků či sdružení, ale i živé sochy, artisté z cirkusů z celé České republiky, pohádkové tvůrčí dílny, stánky se suvenýry a s pochutinami, soutěže a spoustu další zábavy pro všechny věkové kategorie.

V letošním roce si pro příchozí čtveřice studentek z Jičína vytvořila takzvaný Jinčí čin, alternativní program festivalu, který má za cíl oživit opomíjená místa Jičína a obohatit tak návštěvníky o nevšední zážitky.

TELEGRAFICKY

Zázemí pro stravování bude na stejném místě, jak jsme zvyklí. Na hlavní scéně na Valdštejnově náměstí se opět představí školy a různá kulturní seskupení. Dílničky, pořádané JMP, jsou letos zdarma. Stánkaři hradí za pronájem místa stejné ceny jako vloni. Vstupné je v sobotu 170 korun, děti platí 30 Kč.

Program festivalu JMP si lze přečíst na pohádkovém webu nebo v Pohádkové brožuře, která je již v prodeji v jičínském Městském informačním centru. Získáte tak podrobný přehled o jednotlivých představeních.

T I S K O V Á Z P R Á V A

26. ročníku festivalu Jičín – město pohádky
s podtitulem: CIRK
7. – 11. září 2016

Festival Jičín – město pohádky se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Daniela Hermana a pod trvalou záštitou Rady Královéhradeckého kraje od středy 7. září do neděle 11. září 2016. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery jsou deník Právo, Český rozhlas Hradec Králové, Rádio Junior a časopisy Sluníčko, Mateřídouška, Maminka. Dalšími jsou PLAKATOV.CZ, Jičínský deník, Rádio Černá Hora, Nové noviny, Moje Jičínsko, Videostudio PP Jičín. Patronem Pohádkového města Jičína je Jiří Lábus.

26. ročník festivalu Jičín – město pohádky pojednává o CIRKu jako současném „novém" cirkusu, uměleckém druhu pocházejícího z francouzského prostředí ze 70. let 20. století, ve kterém se mísí cirkus, hudba, divadlo, tanec, výtvarné umění a film. Neodmyslitelnou součástí nového cirkusu je artistika, druh scénického umění, jehož podstatou je precizní fyzický projev spojující ladné pohyby a vrcholovou obtížnost v harmonické představení.

Letošní téma je tedy o ladných pohybech, o dech beroucí akrobatice, o žonglování, o cirkusovém umění, o klaunech s maringotkami a o překrásném šapitó. Nejhlubším přáním všech artistů je zaujmout diváka svou bláznivou odvahou, pestrou produkcí, humorem a elegantním vystoupením, kterému předchází velice náročný fyzický trénink založený na zdokonalování artistických prvků vystoupení. Artisté v současném cirkusu vyměnili pestrobarevné kostýmy poseté flitry za civilní oděv a do hracího prostoru zakomponovali mimo jiné i obyčejné předměty každodenního užití. Účinkující nového cirkusu na festivalu Jičín – město pohádky nepředstaví nějakého herce se stejnorodou kreací, nýbrž osobnost sdělující myšlenky se smysluplným obrazem a improvizačním prvkem.

Ve středu 7. září je pohádkový festival slavnostně zahájen tradičním průvodem, kterého se zúčastní, mimo jiné, známé osobnosti jako patron festivalu Jiří Lábus, zakladatel neziskové organizace Zdravotní klaun Gary Alven Edward, Zora Jandová za Rádio Junior, Matěj Ruppert ze skupiny Monkey Business a Michal Malátný ze skupiny Chinaski. Dalšími jsou starosta města Jičína a Pohádková dětská rada s purkmistryní, chůdaři, kouzelníci, siláci, mimové, klauni, bubeníci, masky a návštěvníci festivalu. V průvodu nebude chybět ani maringotka Cirkusu Nostalgie či swingově laděná show v podání Long Vehicle Circus.

Jak již to tak bývá každým rokem, opona pohádkového festivalu se rozhrne grandiózním přivítáním patrona festivalu Jiřího Lábuse a předáním klíčů od města pohádkové purkmistryni, jakožto zástupkyni všech dětí. Následovat bude disco show plná cirkusových prvků v podání taneční skupiny LUNA, „Rej masek" aneb vyhlášení dvaceti nejzajímavějších masek návštěvníků z průvodu a následné vyhlášení výsledků soutěže o vstupenky na sobotní galaprogram. Dnešní den bude zakončen velice pestrým programem v duchu podtitulu CIRK nejen na hlavním pódiu.

Na Valdštejnově náměstí se budete moci těšit na taneční klaunskou show s Honzou Onderem a Lucií Hunčárovou, originální bubenickou show skupiny MLASK nebo na koncert SOUNDRISE jičínské ZUŠ J. B. Foerstera. Na Rynečku, na náměstí Svobody, můžete zavítat na klasické loutkové divadlo Dlouhý, Široký a Bystrozraký v podání louTKA kaTKA, na kouzelníka s klaunem pro pobavení malých i velkých diváků. Na zámku v porotním sále navštivte koncert nesoucí název Kdo nevěří, ať tam běží. Tento muzikál vznikl společenstvím muzikantů a zpěváků hrající lidové písně z našeho kraje. Malí návštěvníci budou moci navštívit Biograf Český ráj, kde na ně bude čekat představení směsice tradičních písniček s nápaditými divadelními prvky.

V Masarykově divadle bude pro všechny věkové kategorie přichystané představení Wall & Handbags se silovou akrobacií. Jinčí čin, vedlejší program festivalu, si pro Vás taktéž přichystal slavnostní zahájení ve farní zahradě. Těšit se můžete na soutěž v autorském básnictví. Kdo bude nejvtipnější? Přijďte i Vy vybrat vítěze, ale především se pořádně pobavit i s šálkem kvalitního čaje z připravené čajovny, která pro Vás bude k dispozici po celou dobu festivalu. Jako každý rok, i letos pro Vás budou připraveny stánky se suvenýry a s pochutinami, soutěže a spoustu další zábavy pro všechny věkové kategorie. Nesmíme zapomenout ani na hlavní dominantu Valdštejnova náměstí – Šapitó, ve kterém po celou dobu festivalu bude probíhat zábava nejen pro malé, ale i pro velké.

Ve čtvrtek 8. září na hlavním pódiu a na Rynečku se budete moci těšit na představení Zpíváme a tancujeme pro radost, Zoru Jandovou s maskotem – strašidlem Ušounem Rušounem a jiná představení, které si pro vás připravili zástupci všech mateřských a základních škol, uměleckých škol a spolků. Tímto dnem začíná i pestrý program pro všechny, kteří rádi kutí, stříhají, lepí, malují, … Navštivte naše pohádkové tvůrčí dílny připravené Nadačním fondem Jičín – město pohádky, které jsou pro malé i velké návštěvníky zcela zdarma. Budou pro Vás připraveny dílny jako Extra klaunská ambulance, Klaunova převlíkárna, Cirkusové líčení, Továrna na úsměvy, Bublinárium a jiné. Jedno z pohádkových zastavení je u Večerníčka, kde děti budou moci shlédnout výběr ze seriálu Žížaláci, Bob a Bobek, Maxipes Fík, Chaloupka na vršku, Mach a Šebestová na prázdninách, Tři prasátka, Kosí bratři a větrný kohout a jiné nestárnoucí příběhy.

V podvečer zde vystoupí taneční skupina Destiny a následně rock-popový koncert The Others a Electrophonix, která zahraje moderní populární skladby, filmové melodie a upravené klasické skladby. V dopoledních hodinách u kostela sv. Jakuba se nechte ohromit dokonalou nehybností živých soch. V zámeckém parku můžete shlédnout show závěsné akrobacie na šálách s následným workshopem pro odvážlivce připravené od Cirkusu TeTy. Dále se můžete zakoukat do show V manéži, kde Vám bude představena drezura zvířat, akrobatika a klauni pod vedením principálky Katky.

Cirkus Prdítko představí show s upozorněním „Kdo se bojí, nesmí do cirkusu", neboť se v cirkusu říká pouze pravda a nic než pravda. Projekt Jinčí čin si dnes v hale Seco GROUP připravil dílnu s názvem Kudlanka, která je určená pro všechny generace s ekologickým přesahem. V dílně Vám ukážou, že PET lahve opravdu nejsou k ničemu. Následovat bude přednáška ohledně rekonstrukce jičínské knihovny s podtitulem „v knihovně jako doma" a divadlo na téma Práce. Touto halou se rozezní i hudba! Přijďte si poslechnout undergroundovou kapelu z Kutné Hory, která je známá svými šílenými texty a kvalitní hudbou. Na Husově ulici je připraveno Pohádkové kolobrndění, kde si děti do 7 let budou moci závodit se svou koloběžkou.

V tento den také přijede do pohádkového města Jičína občanské sdružení Zdravotní klaun a jeho zakladatel Gary Alven Edwards. Klauni navštíví Oblastní nemocnici v Jičíně, Domov pro seniory a Stacionář Kamarád, přinesou humor a radost do života i Vám návštěvníkům festivalu díky Hajajovskému čtení s účastí Zory Jandové ve farní zahradě. V zámeckém parku Vám představí Pohybové studio Sluníčko dětské divadelní ztvárnění Ať žijí duchové… V kostele sv. Jakuba od 19:00 bude přichystán koncert s Petrem Bendem spolu s jičínským sborem Smetana.

V pátek 9. září nás čeká dech beroucí podívaná, neboť nás přijedou navštívit provazochodci ve výšinách z cirkusu Cirkus trochu jinak, kteří vždy patřili k tomu nejlepšímu, co může nabídnout vrcholová show. Přímo nad Vašimi hlavami artisté předvedou ve výšinách svou ekvilibristickou perforaci, při které se Vám zatají dech a orosí nejen čelo. V zámeckém parku budete moci obdivovat orientální tance či se zaposlouchat do písniček z Českého ráje. V Jezuitské koleji navštivte dílnu Večerní kresba, kde zažijete radost z toho, jak krásně klouže štětec po papíře či si zatančit v pohodlných teplácích se Zuzanou Richterovou. Přednáška PechaKucha Jičín pojednává o lidech, kteří vytváří zajímavá místa ve městě Jičín. Shlédnout budete moci i vernisáž prací, které přišly na svět během kurzů večerní kresby.

K tanci i k poslechu v rytmu salsy, jazzu a samby Vám zahrají Amigos Music. Ve farní zahradě navštivte již podruhé Hajajovské čtení tentokrát s vypravěčem Michalem Malátným z úspěšné skupiny Chinaski. Nenechte si ujít ani divadelní představení na hlavním pódiu v pozdních odpoledních hodinách od Sdružení rodičů při Speciálních školách s titulem Bílá velryba pojednávající o choreografickém ztvárnění textů Michala Hrůzy. Jaký by to byl CIRKus, kdyby jste nemohli shlédnout nejbláznivější klauniádu Šest medvědů s Cibulkou v Biografu Český ráj. Na začátku lipové aleje v 19:15 se zúčastněte cirkusového průvodu se světýlky a kapelou TYGROO. Jak již tradičně bývá, průvodu se účastní návštěvníci festivalu s lampiony, lucernami, svíčkami,… a následným programem, který Vás uchvátí svým hudebním vystoupením v doprovodu s hravými performery.

Na Valdštejnově náměstí od osmé hodiny večerní navštivte koncert Michala Malátného s Kolínským Big Bandem. Zaposloucháte se tak do krásných písniček, které možná znáte z amerických filmů, pohádek, od skupiny Chinaski a české skladby ze 30. a 60. let minulého století. V zámeckém parku bude pro žánrově zaměřené diváky připraveno tradiční Rockování v parku. Navštivte a podpořte tak skupiny z Jičína i širokého okolí, jako jsou Wooden Ships, Nahá sestra, Reng´d´Beng!, In Touch z Železného Brodu. Relaxovat můžete i u nás… například v Kavárně POTMĚ, ve které Vás obslouží nevidomí od pátku do neděle.

Získáte tak příležitost okusit černočernou kávu či další nápoje v absolutní tmě. Svou návštěvou přispějete do sbírky Světluška, která pomáhá nevidomým a lidem s těžkým zrakovým handicapem vést samostatnější život.
Jak už to tak bývá, sobotní den s datem 10. září je vrcholem festivalu Jičín – město pohádky nejen v počtu návštěvníků, ale i v pestrosti programu. Od rána pojedeme ve velkém stylu. Čeká nás celodenní program od neskutečného počtu účinkujících. Tak třeba… Přijede k nám ZOO!! Jako každý rok k nám zavítají zástupci Zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem a promění nám prostor u Valdštejnské brány v zoologickou zahradu. Na hlavním pódiu se

zadívejte do romantického tanečního vystoupení vyprávějícího o podivínském vynálezci a tvůrci mechanických loutek Coppéliovi a krásné Svanildě. Tvůrci Bratři v tricku Vám ukážou, jak udržet ve vzduchu předměty všeho druhu neskutečně dlouhou dobu. A jaké předměty to budou? Nechte se překvapit, co Pan Václav z jeho kouzelného pytle vytáhne. Muzikálová pohádka O vitamínech a bacilech, která vypráví o děvčátku malující obrázky na přehlídku výtvarné tvořivosti do Hradce Králové. Ovšem děvčátko se šlo proběhnout ven a onemocnělo. Přijďte se podívat, jaké představení si pro Vás přichystala Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové a přesvědčit se tak, zda i děvčátku se povede zvítězit nad bacily pomocí vitamínů.

Na Čeřovce při slunném sobotním ránu budete moci poslouchat pohádky a třeba i s piknikem. Bude pro Vás připravena i dílna na téma Bylo nebylo: Recepty na barvy, kde barvy budete nejen hledat, ale i sami vytvářet a následně s nimi zkusíte malovat. Těšit se můžete i na přednášku Tradiční vs. Novátorský pohled na krajinu Jičína či čtení mladých literátů z různých koutů země či koncert Andreje Polanského wtf. Emüla Langmana. Připraven je i koncert známé a oblíbené skupiny Xindl X.

Nepřehlédnutelní klauni na chůdách pobaví malé i dospělé v historickém centru města Jičína. Odejít poučeni, udiveni i pobaveni můžete z show Vojty Vrtka nesoucí název Kabinet létajících úžasností. Přímo před Vašimi zraky dojde k naprostému zkrocení divokého kondora a to na patnáctimetrové tyči. Budete vyzkoušeni i z dějin husitství a obeznámeni s vývojem moderních komunikačních technologií. Odpoledne si nenechte ujít muzikál Eliška Kateřina Smiřická v Masarykově divadle. Máte tak jedinečnou příležitost shlédnout unikátní projekt inspirovaný skutečnou historickou událostí, kterou si pro Vás připravili žáci ZUŠ J. B. Foerstera v Jičíně. Před tradičním ohňostrojovým burácením nad pohádkovým městem roztančí Valdštejnovo náměstí skupina Monkey Business v čele s Matějem Ruppertem.

Neděle 11. září se nese v duchu časopisů Sluníčko a Mateřídouška s průvodním programem od raného dopoledne až do odpoledních hodin. V ranních hodinách se můžete vydat na výlet parním vlakem za (Ci)pískem. Máte jedinečnou příležitost nasednout na nádraží v Jičíně a nechat se unášet parním vlakem překrásnou krajinou Českého ráje až do areálu jednoho z největších výrobců křemenných písků ve střední Evropě. Ani v tento den účinkující nezahálí a pro děti připraví velice zajímavý program.

Na Rynečku určitě navštivte divadelní představení Pohádky podle Leonarda, kde budete moci shlédnout několik pohádek na motivy autentických zápisků Leonarda Da Vinci. Na Valdštejnově náměstí se můžete pobavit s dětským muzikálem ze školního prostředí s písničkami 60. – 80. let nesoucí název Jak se ztratila bačkorka a dva se našli aneb Románek ze školních lavic. Nenechte si ujít vystoupení

žongléra nesoucí jméno Mitril, který Vám předvede jízdu na jednokolce, žonglování s míčky, kuželkami, noži a připraven bude i workshop žonglování. Koncert Jakub KAZDA & Přátelé a absolventi Konzervatoře J. Deyla v Praze Vám zazpívají písně různých žánrů – duety i sólové songy z muzikálů Dracula, Jesus Christ Superstar a dalších. Uslyšíte písně Jiřího Grossmanna, Osvobozeného divadla a Divadla Semafor. Zastavte se odpoledne na hrázi u rybníka Kníže a v dílně si vyrobte lodičku z papíru. Lodičky následně pošleme po vodě spolu s přáním.

O hudební doprovod se postará hudební vokální uskupení krásných žen Jezinky. Chybět nebude ani procházka… Už jste si všimli, jak krásnou krajinu tu máme? Přijďte si ji projít, oslavit a možná se na ni podívat jinýma očima. Celý průvod bude zakončen v zahradě APROPA s průvodním programem.
Tímto dnem se my, celá produkce festivalu 26. ročníku, živé sochy, artisté z koutů z celé České republiky, pouliční umělci, zpěváci i známé osobnosti, účinkující ze všech mateřských, základních, středních, uměleckých škol, sdružení i spolků loučíme s Vámi návštěvníky a doufáme, že se s Vámi uvidíme i za rok… Na viděnou!
Jana Jiránková
730 510 998
jana.jirankova@pohadka.cz

Autor: Iva Kovářová

31.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jana Novotná (uprostřed) dostala jako první Češka Cenu za vynikající výkony ve Fed Cupu.
14

Rozhovor s Novotnou? Zdvořilost, šarm a jasné názory

Podporujete, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti?
4 33

Jak to vidí Petr Koděra: Konečně se do sebe opřeli

Zachycené zvuky nepocházely z ponorky, pátrání je stále neúspěšné

Zvuky v moři, které během pondělí zachytily sonary záchranářů, nevydávala zmizelá armádní ponorka A.R.A. San Juan. S odvoláním na mluvčího argentinského námořnictva Enriqueho Balbiho o tom informovala agentura AP.

Česká televize točí podle reálných kauz. Metanolová aféra se dočká plátna

Metanol a Dukla 61 – filmy podle skutečných událostí, které právě natáčí Česká televize. Zatímco ten první pojednává o takzvané metanolové aféře, při níž jen v Česku zemřelo  49 lidí a více než stovku dalších obětí čekaly trvalé zdravotní následky, druhý je inspirovaný událostmi léta 1961, kdy při havárii v havířovském dole Dukla zahynulo 108 horníků.

Stavba dálnice D7 nabrala skluz, auta na nový úsek vyjedou později

/FOTOGALERIE/ Termín dokončení dálnice D7 ještě není oficiálně stanoven. Mělo by to být v průběhu léta.

Lanovka na Petříně, v zoo a na Smíchově. Které další Praha plánuje?

Pražské lanovky. V metropoli najdeme sice jen tři, ale za to jsou všechny něčím unikátní. Praha se tak pyšní lanovkou z konce 19. století, lanovkou s nejmenším převýšením v celé České republice a nejmenší lanovkou, o které často Pražané nemají ani tušení. Na jaké další lanové dráhy se můžete těšit v budoucnu?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT