Na úterním zasedání zastupitelstva města Hradec Králové se o slovo přihlásil také chátrající svinarský most. Výbor pro územní plánování a rozvoj města totiž na svém zasedání vznesl požadavek na jeho rozšíření, s cílem vést chodce a cyklisty mimo hlavní dopravní prostor.

Současný projekt počítal kromě dvou jízdních pruhů pouze s postranním chodníkem pro chodce. „Předložená varianta, kdy je tam jen po jedné straně chodník, nás neuspokojila," říká zastupitel Rostislav Jireš. Jelikož se jedná o první most od Třebechovic dolů, pomocí kterého je možné překonat Orlici, bude v případě problémů na Labském mostě poměrně zatížený. Výbor tak situaci doporučuje řešit nadčasově – aby byl v okamžiku nenadálých situací umožněn bezpečný průjezd, hlavně cyklistům a chodcům.

„V pátek proběhlo jednání s ředitelem SÚS Královehradeckého kraje Jiřím Brandejsem, kde jsme tyto záležitosti akcentovali, co se týká rozšíření mostovky, vedení pěších a cyklistů, a nabídli jsme součinnost pro výkup pozemků," dodává náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Postoj Svinarských je stále skeptický

Svinarští mají z nového mostu od začátku strach. Obávají se především toho, že se po otevření dvoukruhového mostu zvýší průjezd těžké dopravy, která by poškozovala staré domy, a sníží bezpečnost. Do nynějška museli řidiči při nájezdu na starý most zpomalit, do zatáčky tak vjížděli opatrně. S novým mostem hrozí brzdění až přímo na něm, což by mohlo ohrozit v blízkosti stojící.

Původní vizualizace bez pruhu pro cyklisty.