Policejní hlídka se ve Velké Úpě  zrovna chystala na výjezd do Malé Úpy, když kolem ní projel směrem na Pec pod Sněžkou terénní Opel Frontera, kterému doslova létaly jiskry od kol. „Možná bychom si jinak řidiče nevšimli, ale tohle se nedalo přehlédnout. Ten člověk jel  po ráfkách," vypovídali policisté jako svědci události u trutnovského okresního soudu.  Auto mělo místo dvou kol pouze disky, což hlídku natolik zaujalo, že  změnila plány a nedaleko penzionu Tetřívek řidiče zastavila. Dala mu dýchnout a zjistila, že před jízdou pil.

V tomto duchu se rozvíjel příběh u trutnovského soudu, před kterým hříšník z hor stanul s obviněním ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Ukázalo se, že autem s poškozenými koly jel už z Mladých Buků. Vypovídal, že mu pneumatiky předtím propíchla manželka. K tomu, že před jízdou konzumoval alkohol, se přiznal, uvedl však, že  vypil pouze dvě deci bílého vína. Policisté řidiče nechali dýchat do testovacího přístroje třikrát. Prvně měl 1,27, podruhé 1,6 a potřetí 1,62 promile.

Obviněný řidič se před soudem bouřil, že ho hlídka neupozornila na právo nechat si vyšetřit krev, a snažil se zpochybnit důvěryhodnost měřícího přístroje na zjišťování alkoholu v krvi.

Jak se však u soudu ukázalo při poslechu záznamu zásahu hlídky z Velké Úpy, policisté opilého řidiče upozornili, že má právo jet na krev do Trutnova, kam ho odvezou. Měření z dechové zkoušky, které proběhlo třikrát za sebou v zákonných intervalech a s popsanými výsledky, odběr krve nevyžaduje. Řidič však před hlídkou prohlásil, že jinde než v Peci si krev odebrat nenechá a navíc podepsal vystavený protokol o tom, že byl poučen o právech. U soudu se obhajoval, že nechápe, proč by měl být trestán, když „vypil pouze dvě deci vína a navíc přece nikomu neublížil."

Soud hazardéra, který při líčení přiznal, že je i pilotem letadel, potrestal trestem odnětí svobody na deset měsíců s dvouletou podmínkou. Součástí trestu je i zákaz řízení motorových vozidel na dobu 2 roky a šest měsíců. Státní zástupce i obviněný si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.