V současné době je pplk. Jaromír Brož posledním ze tří zabitých letců 311. bombardovací perutě, který nemá žádný pomník ani pamětní desku." Tak zakončil v roce 2012 svou práci o Jaromíru Brožovi student novopackého gymnázia Miroslav Beneš.

Tahle věta už ale neplatí. Na budově základní školy ve Chvalči u Trutnova totiž pamětní deska visí. Zcela nová a úvodní slova zní: „První český učitel ve Chvalči, letec, hrdina, pplk. i.m. Jaromír Brož zde působil v letech 1936/1937."

Od jeho narození v Brdě u Staré Paky uplynulo 13. září sto let. Vystudoval novopackou reálku a následně učitelský ústav v Hradci Králové. „Jeho první učitelské místo bylo na naší škole. Stal se tu prvním českým učitelem. Chvaleč v té době měla 1143 obyvatel, z toho k české národnosti se hlásilo pouze 43 lidí," připomněl historická fakta, které pamětní deska zmiňuje, místostarosta obce Michal Binek.

I když s přesným datem narození to není až tak jednoduché. Den a měsíc jsou jasné, v dopise z Inspektorátu československého letectva ve Velké Británii s oznámením úmrtí Jaromíra Brože je ale uveden rok 1916. Stejné je to i v jeho vojenském průkazu. „Zřejmě šlo o něco v rodině ve spojení s tehdejší dobou, například kvůli vojenské povinností. Podle matriky v Jičíně je ale správný rok 1914," dodává Michal Binek.

V říjnu 1937 nastoupil Jaromír Brož do Školy důstojníků letectva v záloze, po okupaci odešel do Polska, pak byl internován do Sovětského svazu a následně se přes Írán, Indii a Afriku do Anglie. Zde byl na podzim 1940 přijat do Royal Air Force jako pilot podporučík. Dne 17. ledna 1942 při návratu z bombardování Brém byl letoun posádky Wellingtonu zasažen německou protiletadlovou obranou a při nouzovém přistání Jaromír Brož se svými dvěma spolubojovníky zahynul. Pochován je na hřbitově v holandském Tilburgu.