Klání má od svého vzniku dokonce mezinárodní charakter, neboť se ho účastní osádky z obou stran česko-polské hranice. Dle potvrzených informací se i letošního ročníku zúčastní soutěžící také z Gminy Bystrzyca Klodzka.

Oblečení nemusí být dobové

Pořadatelé z Orlického Záhoří doufají, že jim bude přát počasí a závod, který byl vloni z důvodu nedostatku sněhu zrušen, třetí lednovou sobotu proběhne podle propozic a plánů. Vždyť první účastníci se již hlásí!

V průměru se na závodní trati objevuje až padesát dvojic, některé z nich mohou uplatnit zkušenosti získané v předchozích ročnících, neboť přijíždějí opakovaně. Oblečení nemusí být dobové, ale příznivci tohoto téměř zapomenutého sportu prý vylepšují své „dresy" rok od roku. „Možná je hned v prvním ročníku inspirovala princezna Kačenka s vládcem Orlických hor Rampušákem, kteří se, když jim čas dovolí, této akce také účastní," prozradila Jana Matyášová z tamního turistického informačního centra.

Jízdy pouze na zapůjčených saních

„Soutěží se pouze na zapůjčených saních rohatých, které si obec Orlické Záhoří pořídila v rámci česko-polského projektu nazvaného Na stopě tradici a poznání," sdělila Jana Matyášová.

Soutěžní dvojice tedy usedají „do kokpitu" pěti závodních strojů, které na objednávku pořadatelů vyrobil truhlář Petr Verner z Deštného v Orlických horách. Účastníci tak poznají, jak rohačky vlastně vypadaly, a hlavně si vyzkouší, jak se na nich v dobách jejich největší slávy jezdilo.

Sáně rohačky, které dnes patří mezi historické kuriozity a jsou předmětem živého zájmu horské populace, víkendových chalupářů i hostů horských středisek, byly totiž kdysi neodmyslitelnou součástí inventáře každé pořádné horské chalupy. Používaly se hlavně v zimě, dřevorubci s jejich pomocí přibližovali dřevo nebo se na nich vozilo seno lesní zvěři. Nezahálely ovšem ani v létě, kdy sloužily na příkrých svazích při senoseči. Dle dostupných informací proběhl první písemně zaznamenaný sjezd na saních rohačkách roku 1737 v Krkonoších.

Vraťme se ale k regulím závodu. Účastníci se mohou přihlásit předem, registrace proběhne od 13 do 13.30 hodin a první rohačky se objeví na trati úderem 14. hodiny. Nejlepší posádky zvednou nad hlavy poháry vítězů mezi 16. a 17. hodinou.

Dana Ehlová