Domov pro prvoligový tým má podle dohody postavit Hradec, pražská společnost má mít na starosti nákupní centrum, demoliční práce a vybudování infrastruktury.

Co bylo podmínkou pro to, aby byla kooperace v květnu 2013 prodloužena do roku 2016? ECE (a město společně 
s ní) má mít v ruce územní rozhodnutí.

To firma dostala na konci minulého roku. Jenže v tomto týdnu se na hradeckém magistrátu sešlo celkem čtrnáct odvolání proti tomuto verdiktu.

ECE: Odvolání 
nás neohrožují

„Květnový termín to ale nijak neohrožuje," je si jistý Petr Vávra, manažer ECE. „Vydáním územního rozhodnutí jsme dosáhli jednoho z hlavních milníků. Z rétoriky některých odpůrců se dalo předpokládat, že nějaké odvolání přijde. Doufáme, že o odvolání bude rozhodnuto rychle."

Je to reálné přání? K odvolacímu orgánu, tedy ke krajskému úřadu, se složka, která má 404 stran, dostane zřejmě na začátku března.

„Více než polovina územního rozhodnutí  jsou námitky účastníků řízení a připomínky veřejnosti. Lidem vadí stavba obchodního centra a z jeho provozu možná navýšení dopravního zatížení, hluku, prašnosti a dále také demolice „lízátek", které jsou dominantou Hradce," popisuje Jiří Marek z odboru hlavního architekta města, jenž má řízení o tomto územním rozhodnutí na starosti.

Krajský úřad bude přezkoumávat rozhodnutí podle podaných odvolání. Je velmi pravděpodobné, že požádá o přezkumy závazných stanovisek dotčených orgánů, které byly podkladem pro vydání územního rozhodnutí (například ministerstvem dopravy či ministerstvem životního prostředí). Proto se proces dozajista potáhne. Květnový termín je velmi šibeniční.

„Když kraj územní rozhodnutí zruší, spis se vrací zpátky na magistrát," vysvětluje hlavní architekt města Petr Brůna. „A my začneme vlastně od začátku," doplňuje ho kolega Marek.

To by podle všeho znamenalo velkou časovou prodlevu. Městské zastupitelstvo by pak muselo rozhodnout, jak se postaví k další případné spolupráci s ECE.

Ale to je otázka budoucnosti. A možná i nejistoty.