Už v sobotu se po dlouhých měsících opět otevře zrekonstruovaná Bílá věž. Je bělejší a o několik tajemství chudší, památkáři ji za rok a půl totiž stihli důkladně „prolézt". Pokud nepřijde žádná přírodní katastrofa, od nich i stavbařů by měla mít pokoj až na dalších sto let.

Bělejší už nebude

První překvapení čekala památkáře už na vnějšku dvaasedmdesáti metrové stavby: „Na vnějším plášti  věže jsme objevili některé kameny podepsané stavitelem Burianem Vlachem. Ten si pravděpodobně kameny určené na stavbu Bílé věže nechal podepisovat už v lomu," prozradil šéf odboru památkové péče hradeckého magistrátu Jan Falta.

Povrch věže se tak musel čistit velmi šetrně a podle Falty už ani bělejší být nemůže –  jinak by přišla o vzácné stopy ručního opracování kamenů.

Zvon táhli středem

Díky rekonstrukci zřejmě skončily i dohady o tom, jak naši předci do věže dostali majestátní, několikatunový zvon Augustin. „Zjistili jsme, že okna nebyla nikdy demontována. Tudíž se domníváme, že zvon musel být nahoru vytažen středem věže. Tomu by odpovídal  i později dostavěný vchod do kaple sv. Klimenta," míní Falta. Památkářům se definitivně potvrdila i přítomnost věžníka – v patře, kde „bydlel", totiž objevili začouzené zdi od topeniště. Na prohlídce je ale neuvidíte,  halí je nová omítka.

Pomohla EU

Úspěšný byl i archeologický průzkum, který kromě věže zkoumal také její okolí. Archeologové slavili nález téměř kompletního džbánku i kusů dobových textilií.

Všechny záhady se ale památkářům rozlousknout nepodařilo. „U kamenné dlažby na ochozu stále nevíme, za jakých okolností byla dostavěna na původní cihlovou, kterou jsme našli asi 30 centimetrů pod ní. Já se domnívám, že ta cihlová měla špatný systém odvodňování, a tak byla záhy nahrazena vyspádovanou kamennou," říká Jan Falta.

Mylné jsou podle něj obavy, že by se v průběhu let věž nakláněla nebo praskala. „Ona samozřejmě pracuje. Například vlivem tepla se různě kroutí a pak se zase vrací do původního stavu. Aktuálně je v naprostém pořádku. Zkontrolovali jsme ukotvení krovu i všechna táhla, opravili krytinu na střeše. Je úplně bezproblémová," ujistil.

Opravy Bílé věže stály město 53 milionů korun, přes 33 milionů získalo z evropských dotací. Konečnou částku zahrnují i vícepráce na zvonové stolici, která byla poničená víc, než se čekalo. Osekávala se ručně sekyrami a její obnova nakonec stála přes pět milionů. Nově opravená věž nabídne kromě ojedinělého výhledu také audiovizuální programy.

V jednotlivých patrech jsou nainstalovány stovky světel a desítky reprobeden, které slibují nebývalé zážitky při návštěvě za soumraku, svítání či v noci. Nepatrně ubylo také schodů, z původních 233 jich nyní budou lidé zdolávat o sedm méně. Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, která věž provozuje, si od přestavby slibuje větší turistickou atraktivitu. Odhaduje, že za rok by ji mohlo navštívit až 50 tisíc lidí. V minulosti na věž dorazila sotva polovina.

ANKETA: Navštívili jste Bílou věž? Chystáte se na sobotní otevření?

Žaneta Marxová, Hradec Králové:
Na Bílé věži jsem se byla podívat před pár lety. Bylo to moc pěkné, ze všeho nejvíce se mi líbil hlavně ten výhled. Bohužel zrovna tuto sobotu, kdy se opět otvírá, tak se mi to nehodí. Ale jen co bude příležitost, ráda se tam zajdu podívat

Václav Gernat, Hradec Králové:
Na Bílé věži jsem ještě nebyl, nemohl jsem se k tomu prozatím dostat. A jinak tomu nebude ani v sobotu, protože už mám bohužel jiné plány, takže budu muset návštěvu zase odložit a nechat na jindy.

Martin Kužílek, Jičín:
Nejsem místní takže jsem o znovuotevření Bílé věže neslyšel a ani jsem nikdy nahoře na ochozu nebyl. Jestli se půjdu v sobotu podívat? Podle času a taky záleží, jestli budu zrovna ve městě, a to nevím.

Zuzana Gieblová, Vysoká nad Labem:
O sobotní slavnostní akci jsem se dočetla před nějakou dobou na Facebooku, ale i když jsem Bílou věž nikdy v životě nenavštívila, tak se tam nechystám. Mám totiž zkouškové, tak se učím.   (vd)