Ke stabilizaci ekosystému a obnovení vodohospodářských funkcí dojde v této oblasti díky novému zprůtočnění ramene řeky Orlice. Dlouhodobě  u něj totiž dochází k postupnému zazemňování koryta a také k zastavení průtoku vody.

Problémem je hlavně to, že většina původně zde žijících druhů živočichů a rostlin vymizela a stojící voda v letních měsících způsobuje hygienické problémy, dotýkající se obyvatel Štěpánovska.

K zahájení prací je však ještě dlouhá cesta. V současné době je hotová dokumentace pro stavební a vodoprávní povolení. „V listopadu budeme žádat o dataci, přičemž doufáme, že během první poloviny roku 2013 by mohla být schválena. V té době již bude vydané stavební povolení," vysvětlil Václav Jirásek, mluvčí Povodí Labe, s tím, že budou rovněž zpracovány zadávací podmínky pro výběrové řízení zhotovitele stavby, které musí schválit Státní fond životního prostředí.

„Znamená to, že pokud se schvalovací proces uskuteční během první poloviny příštího roku, a pokud se do žádného správního řízení ani do řízení na výběr zhotovitele nikdo neodvolá, mohli bychom zahájit stavbu nejdříve na konci roku 2013 a do dvou let ji dokončit. Pokud bude procesní doba delší, bude akce zahájena až v roce 2014," přiblížil Václav Jirásek.

Náklady na revitalizaci jsou propočítány zhruba na 34 milionů korun. Akce bude z 90 procent hrazena dotací, zbytek pokryje Povodí Labe vlastními zdroji.

Povodí Labe rovněž podalo žádost ke Královéhradeckému kraji o výjimku ze zákazu chráněných druhů živočichů – vydry říční a klínatky rohaté. To potvrzuje i Petr Vinklář z jeho tiskového oddělení.

„Krajský úřad nyní  shromažďuje podklady pro rozhodnutí. Pro tento záměr a pro tyto druhy živočichů byla již v minulosti povolena výjimka. Avšak měla časově omezenou platnost, která již loni vypršela. Kraj tedy nyní vede ve věci řízení nové. Protože ještě nebylo vydáno platné rozhodnutí, nelze předjímat, zda bude výjimka povolena či nikoli," uvedl Petr Vinklář.

Podle něho v případě kladného verdiktu budou stanoveny takové podmínky, aby byla příroda maximálně ochráněna a tedy bylo i minimalizováno ohrožení zmíněných zvířat, zejména při provádění prací.

„Dle našeho názoru se revitalizace obnovou přirozených korytotvorných procesů projeví příznivě na populacích obou chráněných živočichů," zdůraznil mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

Co všechno je potřeba udělat?

• Vybudovaní vzdouvacího objektu (zdrsněný balvanitý skluz) na řece Orlici s přelivnou hranou miskovitého profilu šířky 22,9 metrů a délky skluzu 9,25 metrů. Plocha skluzu bude tvořena kamennou rovnaninou. Výškový rozdíl horní a spodní hrany skluzu je 0,48 metrů.
• Proměnlivou úpravu koryta v dnové a břehové zóně v závislosti na prostorových poměrech v celkové délce 1120 metrů, odvoz 16 571 m3 přebytečné zeminy na skládku.
• Opevnění břehu kamenným záhozem zrna 200 kg v délce 40 metrů. Opevnění bude provedeno v místě sousedícím se zástavbou a komunikací.
• Vybudování sedimentačního prostoru na nátoku a rozšíření železobetonových čel stávajícího mostu.
• Vybudování šesti tůní hloubky 1,5 metru a proměnlivé délky v rozmezí 30 – 80 metrů. Dále dojde k rozšíření počtu litorálních ploch.
• Smýcení nevhodně situovaných porostů a náhradní výsadba zeleně.
• Přeložku stávající kanalizace v délce 24 metrů.