Rozsáhlý údržbový zákrok je třeba učinit po osmi letech a jeho cena bude vysoká. Rada na něj vyčlenila 2,6 milionu korun s tím, že zakázka ještě projde výběrovým řízením. Kvůli její vysoké specializaci však nelze předpokládat, že se do soutěže přihlásí větší množství uchazečů, a tudíž ani není možné očekávat výrazné snížení ceny.

Podle odborníků, na něž se radnice obrátila, není překvapivé, že povrch prořídl. Osm let přesně odpovídá průměrné životnosti polyuretanového nástřiku. Specialisté rovněž upozornili, že s otálením náklady rychle porostou. V současné době totiž skrze svrchní umělou vrstvu prosvítá ta spodní, jejíž hlavní složkou je gumová drť. Ta má tendenci rychle chátrat pod vlivem slunečního záření. Zatímco teď se odhad nákladů pohybuje okolo 2,6 milionu korun, v příštím roce už by cena byla dvojnásobná.

„Po osmi letech nám to přišlo nákladné, ale pokud by se k tomu nepřistoupilo, v příštím roce by ceny kvůli poškození spodní vrstvy vyskočila mnohem výše," potvrdil radní a projektový manažer města Ladislav Brykner.

Veřejnost i školy

„Stojí za to připomenout, že jak dráhu, tak házenkářské hřiště využívají nejen sportovci, ale i veřejnost a školy," řekl další z radních Petr Lisý při zasedání zastupitelstva. To výměnu umělého nástřiku schválilo a stejně tak i rekonstrukci povrchu házenkářského hřiště za již vysoutěžené náklady 1,6 milionu korun.

Finanční prostředky na údržbu osmidráhy Jičín chce nalézt v jiné investiční akci. Bude je čerpat z prostředků, které byly v letošním roce určeny na rekonstrukci šaten a sociálních zařízení ve sportovním areálu. Investice se kvůli neshodám mezi dodavatelem stavby a městem posunula z valné části do příštího roku. Pro letošek je tak k dispozici jisté množství rezervovaných peněz.

Jičínská osmidráha s polyuretanovým povrchem je v Královéhradeckém kraji unikátem. V žádném jiném městě nic podobného nenajdeme.