Případ se stal loni na začátku července na Rychnovsku. Dítě se v noci často budilo a jeho matka byla vyčerpaná. Martin R. jí proto nabídl, že dítě pohlídá a vzal si je s sebou do restaurace, kde pracoval.

Jeho opatrovnictví však málem skončilo tragédií. Když za ním družka po dvou dnech přijela, byl chlapeček bezvládný a musel do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde lékaři zjistili, že utrpěl vážné poranění hlavy s ložiskem krvácení nad pravou mozkovou polokoulí a krevním výronem na levé straně obličeje. Podle odborníků mohlo toto zranění skončit smrtí.

STÁTNÍ ZÁSTUPCE 
VERZI O OKNĚ NEVĚŘÍ

Policie otce obvinila z těžkého ublížení na zdraví, on však obvinění odmítl. „Nesouhlasím s tím, že jsem fyzicky napadl svého syna," prohlásil včera u soudu.

Chlapce, který dlouho do večera spal v kočárku na terase, prý přenášel přes výčep dozadu do pokoje. „Držel jsem ho na ruce a zavadil jsem o rám otevřeného okna," prohlásil. Podle něj dítě chvíli plakalo, ale pak se uklidnilo.

Ani dalšího dne na něm prý žádné známky zranění neviděl. „Lidé mě chválili, jak péči zvládám," pochlubil se. Už za pár hodin však dítě skončilo v bezvědomí.

Státní zástupce Milan Šimek se s verzí obžalovaného neztotožnil. Podle něj byl muž z plačtivosti a nespavosti synka unavený a frustrovaný. „Zcela bezdůvodně s vědomím, že by mu tím mohl ublížit na zdraví, s největší pravděpodobností ho nejméně jednou udeřil rukou do oblasti trupu, čímž mu způsobil zhmoždění měkkých tkání přední břišní stěny v pravém nadbřišku, a v nepřímém úmyslu mu způsobit těžkou újmu na zdraví, neboť si musel být vědom, že v hlavě člověka se nacházejí životně důležité nitrolebeční orgány, poškozeného nejméně jednou udeřil rukou ranou velké intenzity do levé části hlavy," píše se v obžalobě.

Muž se navíc bál, že vyjde najevo, že miminko bil, a tak mu nezajistil lékařskou pomoc.

OBŽALOVANÝ NENÍ 
U SOUDU NOVÁČKEM

Martin R. u soudu sice vytrvale tvrdil, že dítě se zranilo nešťastnou náhodou o otevřené okno, ale pak se začal do lži zaplétat, a připustil, že dítě mělo dvě rány a že je tedy možné, že se o okno udeřilo dvakrát.

Obžalovaný však na soudních jednáních není žádným nováčkem. Už dvakrát byl odsouzen za drogové delikty a skončil ve vězení. Po propuštění bral marihuanu a pervitin. Tvrdí, že jen občas, ale policie ho přistihla pod vlivem drog za volantem a i po činu se v jeho krvi našly toxické látky.

Znalci ho už dříve označili za psychopatickou osobnost. „Nechápu to," reagoval včera obžalovaný. Za čin mu hrozí až dvanáctileté vězení.

MATKA: PŘEDAL MI 
BEZVLÁDNÉ TĚLÍČKO

Útok na syna nebyl prvním incidentem obžalovaného ve vztahu s družkou. Žena popsala, že od začátku špatně snášel synův pláč, vinil ji, že k plačícímu dítěti vstává pozdě a dokonce jí vyhrožoval. Žena včera u soudu popsala, jakými hrubými výrazy častoval ji i miminko. Přesto mu věřila, že se o dítě dokáže postarat.

Osudného dne jí prý pouze řekl, že měli se synem „menší nehodu".

„Když jsem přijela, předal mi bezvládné tělíčko. Vyděsila jsem se, ale on na mě byl nepříjemný a řekl, že jsem hysterka," vypověděla matka.

Dodala, že by muži velmi chtěla věřit, že se vše stalo tak, jak říká on. „Ale něco mi říká, že lže. A chtěla bych hrozně znát pravdu," řekla žena, která si prožila několik měsíců hrůzy o syna, protože lékaři nevylučovali, že jeho zranění může mít vážné následky. Poslední kontrola naštěstí ukázala, že chlapeček je v pořádku.

Hlavní líčení ve středu pokračuje výslechem znalců.

Vytočí ho naprosté banality

Začátek vztahu Martina R. a jeho družky byl téměř romantický. „Chodili jsme spolu asi dva měsíce, když nám bylo patnáct, a pak jsme se rozešli," řekla včera žena. Pak se navzájem ztratili a po dvaceti letech opět navázali kontakt přes sociální sítě. Byla z toho velká láska, ale idyla netrvala dlouho. „Je to člověk, který řeší prkotiny. Je výbušný a vytočí ho naprosté banality," popsala svého druha. Brzy přišly hádky a byly tak intenzivní, že když žena zjistila, že je v jiném stavu, zvažovala potrat. Uvědomila si však, jak dlouho očekávala těhotenství s prvorozenou dcerou, a proto se rozhodla, že si dítě nechá.

Už krátce po porodu nastaly problémy. „Když dítě brečelo, dával to za vinu mně," uvedla matka. Dnes se prý kvůli synovi snaží s druhem vycházet. V jedné domácnosti však spolu nežijí.