Od dubna už mohou lidé navštívit například hrad Potštejn, ten je zatím otevřen pouze o víkendu. Hlavní turistická sezona se rozjede od května, kdy bude hrad přístupný každý den kromě pondělí.

Jak je to s cenou vstupného?Zdražovalo se?Částka, kterou dáte za vstupenku na hrad nebo zámek, se v regionu místo od místa liší
Zámek PotštejnDospělí ⋌100 korun
Studenti, důchodci ⋌70 korun
Hrad PotštejnDospělí ⋌70 korun
Děti ⋌50 korun
Oproti loňsku se vstupné zdražilo o deset korun.
Nový zámek Kostelec nad Orlicí – zde zůstala cena stejná jako loni
Dospělí 80 korun Děti, studenti, senioři 60 korun
Zámek Doudleby nad OrlicíDospělí 100 korun Děti, studenti, senioři 70 korun
Zámek Častolovice – cena zůstala stejná jako loni
Dospělí 115 korun Děti, studenti, senioři 75 korun
Zámek Rychnov nad KněžnouDospělí 90 korun Důchodci a studenti 70 korun Děti 50 korun
Státní zámek Opočno – cena zůstala stejná jako loni
Dospělí 140 korun Děti, studenti, senioři 95 korun

Letošní rok se neobejde bez novinek. „Pro návštěvníky máme v areálu nainstalovanou razírnu mincí. Příchozí mohou vidět, jak toto zařízení funguje, a na památku si domů mohou koupit vyraženou minci s motivem hradu," prozrazuje starosta Potštejna Petr Dostál.

O víkendech má tento měsíc otevřeno také místní zámek, stejně jako na hradě se turistická sezona rozjede na plné obrátky v květnu.

Také na potštejnském zámku přichystali pro návštěvníky zajímavé akce. Pro děti mateřských a základních škol na zámku vymysleli nový školní program, ten je určen pro ratolesti od dvou a půl roku do devíti let. Jedná se o nové zpracování výukového programu s názvem Záhada zmizelého obrazu – ztracen v čase. Na potštejnském zámku si tak připomenou výročí 700 let od narození krále Karla IV.

Děti se díky zábavnému programu dostanou do období baroka a doby panovníka Karla IV, vyzkouší si novou dobrodružnou stezku zámeckým parkem, dětskou hernu a bludiště, uvidí hranou prohlídku a nakonec dostanou odměnu.

V Kostelci se také v letošním roce zaměří hlavně na kulturní zážitek každého návštěvníka. „Kultura je na našem zámku opravdu stěžejní, připravili jsme bohatý kulturní program. Opět chystáme letní koncerty, vystoupí zde například zpěvačka Aneta Langerová, nebude chybět ani swingový festival," prozradila Ivona Jasníková z Nového zámku v Kostelci.

Dle jejích slov i letos bude pokračovat výstava Zámecké imaginárium, a to díky velkému úspěchu a oblibě návštěvníků. Ani během této sezony nebudou chybět prohlídky zámku se samotným majitelem Františkem Kinským. Na Novém zámku v Kostelci se snaží stále doplňovat vystavované expozice.

Kromě tradičních farmářských trhů, které se konaly po celý rok na zámku v Doudlebách, připravili v přírodovědném muzeu například zajímavou expozici Rok na vsi. Návštěvníci zde mohou zhlédnout soubor figurek z kukuřičného šustí, zasazených do reálného prostředí. Každá z nich představuje různé zvyky, obyčeje a činnosti, tak jak během celého roku dříve probíhaly.

V Častolovicích zahájí prohlídky pro veřejnost 29. dubna, také zde chystají novinky. „V zámeckém zvěřinci nově využijí návštěvníci wifi připojení, přibudou zde také prodejní automaty. Na nádvoří zámku si budou moci příchozí koupit různé bytové doplňky ve stylu provence a vintage," informoval Deník o změnách na častolovickém zámku Zdeněk Bachman.