Vodní dílo PěčínV roce 2011 byl společně s ministerstvem zemědělství a ministerstvem životního prostředí schválen seznam chráněných území vhodných pro akumulaci povrchových vod. „Ve schváleném seznamu figuruje lokalita Pěčín na Zdobnici na prvním místě.

Přehradní profil je umístěn asi 450 metrů nad soutokem Zdobnice s Říčkou. Návrh počítá se zatopením 80 hektarů 
s potenciálním objemem nádrže 17,1 milionu kubíků.

Přehrada by se mohla začít stavět už za dvanáct let.

Plánovaná stavební akce může vyjít až na 11 miliard korun.

Mnoho z nich se nese v negativním smyslu. Největší strach mají místní, těch by se vznik přehrady mezi Pěčínem a Zdobnicí výrazně dotkl.

Přehrada Pěčín, která může stát až jedenáct miliard korun, by podle Povodí Labe měla pomoci hlavně proti hrozícímu suchu, které je hrozbou kvůli stále větším klimatickým změnám.

Vodní přehrada, která má začít vznikat možná už za dvanáct let nedaleko Pěčína, by měla sloužit jako zásobárna pitné vody pro celou vodárenskou soustavu ve východních Čechách. Zásobovat by měla obyvatele Královéhradeckého a Pardubického kraje. Přehrada sice ponese název Pěčín, ale přímo v katastru obce postavena nebude.

„Samotná stavba by se neměla obyvatel Pěčína vůbec dotknout. Nebude totiž vznikat na území naší obce," uvedl již na počátku roku starosta Pěčína Miroslav Petr.

Koho se ale dotkne velmi negativně? Obyvatel z lokality Souvlastní, které spadá pod Zdobnici. Zde hrozí obyvatelům, že přijdou o střechu nad hlavou. Jedním z nich je také Tomáš Mader, který má sám na Souvlastním hluboké kořeny.

„Radši vůbec nepřemýšlím o tom, že by ke stavbě opravdu došlo. Nám by to zaplavilo veškeré nemovitosti, které zde máme. Těžce vydřená práce a dědictví po předcích by vešlo vniveč," vysvětluje obyvatel Souvlastního Tomáš Mader, jaký by na jeho rodinu měl vznik přehrady dopad.

Tomáš Mader trávil na Souvlastním volné chvíle už od malička, z této osady totiž pochází také jeho otec, nakonec se zde sám rozhodl usadit a před několika lety tu postavil roubenku.

O stavbě přehrady zatím u místních převládá spíše nevědomost. „Dodnes nikdo s vlastníky pozemků nic neřešil. Zatím jsem byl pouze na jedné schůzce v Rokytnici, kde byly také zúčastněné obce jako Liberk, Zdobnice a další. Bylo nám slibováno, že s námi budou s každým vlastníkem jednat, ale zatím k ničemu takovému nedošlo. Nevíme, jaká bude kompenzace, co nás vlastně čeká," vysvětluje dále Mader, který říká, že tato stavební akce má velmi mnoho otazníků. Rodina Maderových má v této lokalitě také další pozemky, obhospodařují tu lesy, jak by to ale řešili, až by stála na svém místě přehrada? Museli by tam nějakým způsobem dostat těžkou techniku.

Podle majitelů by to bylo velmi složité i na údržbu a pěstování stromů. Voda v těsné blízkosti lesů prý bude stromy podemílat. Zdejší obyvatelé se ale proti vzniku přehrady snaží bojovat, mají již delší dobu sepsanou petici, na kterou stále sbírají podpisy. Prý to nepřinese žádná pozitiva, přehrada se totiž nebude moci využívat ani rekreačně.

Stavět se má
kvůli suchu
Vznik nových vodních nádrží se projednává kvůli hrozícím klimatickým změnám.

Přehrada na řece Zdobnici by měla sloužit jako zásobárna vody pro Královéhradecký a Pardubický kraj.


Proti stavbě bojují také ochránci přírody, podle nich by plánované vodní dílo zatopilo přírodně jedinečné a nejcennější údolí na řece Zdobnici. Žije tu řada chráněných druhů živočichů, najdeme zde i chráněné rostliny.
Další lokalitou, kde by do budoucna mohla vzniknout přehrada, je Lukavice. Aktuálně se však tato stavba nepřipravuje.

Vzpomínky, jež vzala voda

Rychnovsko – Smutek a slzy v očích měl můj dědeček Jan Šanda, který pocházel ze středočeské obce Zahrádka, když se mnou před lety zavítal do svého rodného kraje. Nad jeho domovem se v šedesátých letech minulého století „zavřela voda." Obec byla zatopena a na jejím místě vznikla vodní nádrž Švihov. Zásobárna pitné vody pro hlavní město Praha. Přehrada stojí nad soutokem Želivky a Sázavy a ustoupit jí muselo hned několik obcí.
Vzpomínky na dětství, na rodný dům. To všechno vzala voda. Ze dvou set čísel popisných zůstal zachován jen historicky a umělecky cenný kostel a čtyři další účelově využité objekty. Pro dědečka to byl silný moment. Navštívila jsem s ním hrob jeho maminky, sledovala vodní hladinu. Bylo mu smutno. Přišel o své kořeny. Přemítal, kde stál dům, ve kterém prožil dětství, kde obchod, kde žili sousedé. A vyprávěl, co jako malý v Zahrádce zažil. Ve vzduchu byl cítit zvláštní pocit úzkosti. Budou jednou obyvatelé Souvlastní také brát svá vnoučata k takové tiché vodní hladině?

Barbora Zemanová, šéfredaktorka